S. Gabriela: od beatyfikacji do sarkofagu bł. Elżbiety Róży Czackiej pielgrzymowało ponad 35 tys. osób.

Od czasu beatyfikacji we wrześniu 2021 roku do sarkofagu bł. matki Elżbiety Róży Czackiej pielgrzymowało ponad 35 tys. osób - powiedziała PAP s. Gabriela ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Pierwszy raz w polskim Kościele 19 maja obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. s. Elżbiety Róży Czackiej. Jej beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 r. w Warszawie. Kard. Marcello Semeraro w imieniu papieża Franciszka powiedział wówczas w homilii, że "charakteryzowała ją niezachwiana wiara w Boga i w Jego Opatrzność".

"Wzmożony kult matki obserwujemy od momentu ogłoszenia przez papieża Franciszka terminu jej beatyfikacji, a więc od maja 2021 r." - powiedziała PAP s. Gabriela ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Poinformowała, że od czasu beatyfikacji do sarkofagu bł. matki Elżbiety Róży Czackiej pielgrzymowało ponad 35 tys. osób. "W naszej +księdze pielgrzymów+ mamy odnotowanych 700 wpisów od grup liczących 50-90 osób oraz pielgrzymów indywidualnych, którzy przybywają do Lasek pod Warszawą pojedynczo oraz rodzinne" - powiedział siostra.

Zaznaczyła, że "większość pątników to osoby z Polski, choć są także pielgrzymi z Ameryki Południowej, Hiszpanii, Włoch czy studenci lub księża z misji afrykańskich". "Przyjeżdżają także Polacy, którzy na co dzień mieszkają poza ojczyzną, a odwiedzając kraj nawiedzają także grób matki Czackiej" - dodała.

S. Gabriela powiedziała, że "wśród pielgrzymów największy odsetek stanowią grupy parafialne, wspólnoty i stowarzyszenia oraz uczniowie szkół, którzy odwiedzają Laski w ramach programu MEiN +Poznaj Polskę+ traktując to miejsce, nie tylko jako ośrodek kultu bł. matki Czackiej, ale także miejsce, gdzie dzięki właśnie Matce Elżbiecie dziś wzrastają i przygotowują się do dorosłego życia osoby z niepełnosprawnością - niewidome i słabowidzące".

Powiedziała, że adnotacje w księdze pamiątkowej, do której wpisują się pątnicy pokazują, że wiele osób szuka u błogosławionej wsparcia w swoim życiu osobistym i rodzinnym. "Żyjemy w czasach, w których trudno o prawdę w przestrzeni publicznej, społecznej czy politycznej. Wiele kwestii jest coraz bardziej rozmytych, co powoduje, że niektórzy czują się zagubieni i szukają jakiegoś punktu odniesienia, światła w swoim życiu" - zauważyła s. Gabriela.

Zapewniła, że wszystkie zostawione w Laskach intencje siostry polecają Bogu codziennie w swoich modlitwach za wstawiennictwem bł. Matki Elżbiety.

Przekazała, że "siostry przygotowały 100 relikwii błogosławionej, które w większości zostały wprowadzone do polskich parafii. Wspomniała, że pośród różnych próśb zrealizowana została też od Wielkiego Przeoratu Zakonu Templariuszy, który ma swą siedzibę w Katowicach.

Zaznaczyła, że są także prośby o relikwie z zagranicy. "W Ukrainie wprowadzono relikwie matki w dwóch parafiach w Żytomierzu - tam, gdzie postanowiła oddać swe życie Bogu dla niewidomych, w Białej Cerkwi, gdzie się urodziła i była chrzczona, oraz w naszych domach zakonnych na Ukrainie, w Indiach i Rwandzie. Przekazałyśmy także relikwie do sześciu parafii w Stanach Zjednoczonych, w tym do Kalifornii, Illinois, Massachusetts, Nowego Yorku, czy New Jersey, a także do Kanady i na Słowację do kościoła w Koszycach, którym opiekują się ojcowie dominikanie. W kolejce czeka jeszcze np. Warna w Bułgarii" - powiedziała s. Gabriela.

"Mamy także wiele zaproszeń z różnych stron Polski, aby przyjechać z relikwiami i opowiedzieć o bł. matce Czackiej" - dodała. I to już się dzieje od października zeszłego roku: siostry podróżują z błogosławioną Matką w nawiedzeniach jej relikwii do różnych grup i wspólnot modlitewnych, stowarzyszeń czy środowisk, np. diecezjalnej służby zdrowia, KIK-u czy katechetów szkół specjalnych.

Podkreśliła, że "Ukraina zajmowała szczególne miejsce w sercu bł. s. Elżbiety Róży Czackiej".

Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi, która obecnie znajduje się w Ukrainie. W wieku 22 lat straciła wzrok. Wtedy podjęła decyzję, że będzie opiekować się niewidomymi. Uczyła się - m.in. we Francji i Szwajcarii - nowoczesnych wówczas metod pomocy takim osobom. W 1911 r. w Warszawie założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i placówki edukacyjno-wspierające osoby z dysfunkcją wzroku w różnym wieku. Zainicjowała akcję przepisywania książek alfabetem Braille'a i stworzyła pierwszą na ziemiach polskich bibliotekę dla niewidomych.

"W 1915 r., w wyniku działań wojennych, przybyła do Żytomierza i pozostała tam przez trzy lata. W tym miejscu powołanie do życia konsekrowanego nabrało w jej życiu realnego kształtu. Wspominając ten czas po latach opowiadała: "W Żytomierzu Miłosierdzie Boże wielkie. W Żytomierzu odrzuciłam powoli wszystko" - powiedziała s. Gabriela.

Wyjaśniła, że "fakt wyzbycia się kolejnych rzeczy, miejsc, osób matka Czacka odczytywała jako wielką łaskę od Boga zapraszającą ją do głębszej z Nim relacji".

W 1916 r. Czacka wstąpiła do zakonu św. Franciszka, a potem - już po powrocie do Warszawy w 1918 r. - założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które podejmują posługę wśród niewidomych na duszy i cele.

Posługę na Ukrainie - ziemi rodzinnej Matki Czackiej, zgromadzenie rozpoczęło w 1991 roku w Starym Skałacie na terenie województwa tarnopolskiego. Dom sióstr stał się bazą na letnie wakacje i ferie zimowe dla rodzin z dziećmi niewidomymi z Żytomierza i Charkowa.

Od 2012 r. prowadziły tam Centrum rehabilitacji i wczesnej pomocy niewidomym dzieciom oraz ich rodzicom im. Św. Jana Pawła II "Światło NADZIEI". Odbywały się tam turnusy rehabilitacyjne, w których brały udział małe dzieci wraz z rodzicami.

Od jesieni 2003 r. siostry posługują także w Żytomierzu. W prowadzonej ochronce dzieci niewidome uczyły się podstawowych czynności dnia codziennego.

Siostra Gabriela zapewniła, że mimo trudnych warunków związanych z wojną siostry nie wyjechały z Ukrainy pomagając na miejscu niewidomym, którzy tam zostali. "W Polsce organizujemy dla nich pomoc humanitarną, żeby zawieść ją tak do Żytomierza, jak i Starego Skałatu, dopóki jest to jeszcze możliwe" - powiedziała.

"W Starym Skałacie w woj. tarnopolskim przebywa obecnie ponad 30 osób z rodzin, które uciekły z Charkowa, Buczy i innych miejsc objętych działaniami wojennymi. Na razie dzieci nie słyszą tam alarmów bombowych i syren, które biorąc pod uwagę ich niepełnosprawność są traumatycznym doświadczeniem" - powiedziała s. Gabriela.

Wyjaśniła, że dzieci niewidome w czasie wojny są w całości skazane na pomoc innych.

Poinformowała, że "w Polsce w domu rekolekcyjnym w Laskach oraz w ośrodkach w Rabce i Sobieszewie siostry goszczą łącznie ponad 60 osób - dzieci niewidomych z mamami z Ukrainy. "Wcześniej przez nasze ośrodki przewinęły się także dzieci niewidome z żytomierskiego sierocińca, które docelowo gdzie indziej znalazły swoje miejsce pobytu" - dodała s. Gabriela.

Zaznaczyła, że gdyby dziś żyła bł. matka Czacka, to "cierpiałaby bardzo widząc ból, z jakim zmaga się Ukraina, ale podnosiłaby na duchu wskazując na zaufanie Bogu i zapewniając, że czas wojny w Ukrainie, czas ciemności - w końcu się skończą. Jezus musiał przejść przez krzyż, ale po męce i śmierci nastał poranek Zmartwychwstania. Cierpienie, krzyż nie jest zatem ostatnim słowem, a jedynie drogą, stąd zawołanie, które nam zostawiła: +Przez krzyż do nieba+" - powiedziała s. Gabriela.

"Wspomnienie bł. Elżbiety Róży Czackiej po jej beatyfikacji nie zostało do tej pory wpisane do kalendarza liturgicznego diecezji polskich, ale znajduje się pod datą 19 maja w martyrologium, co umożliwia odprawienie oficjum i mszy św. o bł. Elżbiecie Róży Czackiej" - wyjaśniono w "Liturgii godzin".

Datę 19 maja jako wspomnienie liturgiczne matki Czackiej ogłosił metropolita warszawski 30 sierpnia 2020 r. w czasie konferencji prasowej w Warszawie. W jej pierwsze wspomnienie liturgiczne w Kościele w Polsce 19 maja o godz. 9.00 eucharystii w kaplicy w Laskach będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

"W naszym środowisku wspomnienie bł. matki Czackiej ma rangę święta. Mamy już teksty liturgiczne, z których możemy się modlić" - powiedziała s. Gabriela.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
18°C Wtorek
dzień
18°C Wtorek
wieczór
17°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »