W ramach XV Święta Dziękczynienia 5 czerwca odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej FSK, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W uroczystości wezmą udział członkowie Episkopatu Polski.
Po dwóch latach pandemii, w tym roku obchody XV Święta Dziękczynienia odbędą się w tradycyjnej formie.
Centralnym punktem wydarzenia będzie uroczysta msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej 5 czerwca o godz. 12.00 z udziałem członków Episkopatu Polski, której będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosi bp Jan Kopiec - poinformowało Centrum Opatrzności Bożej.
W ramach XV Święta Dziękczynienia odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej FSK, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które opiekują się osobami niewidomymi i słabowidzącymi.
Obchody rozpoczną się procesją dziękczynną z relikwiami błogosławionych, która wyruszy w niedzielę o godz. 7.40 z archikatedry warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście i przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.
"Zgodnie z programem procesja o godz. 8.25 będzie przechodzić obok kościoła św. Aleksandra kierując się w stronę Belwederu, gdzie spodziewana jest ok. godz. 8.55. Następnie ok. godz. 10.45 będzie przechodzić obok kościół św. Antoniego M. Zaccarii, gdzie zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości" - przekazano w komunikacie.
Podczas liturgii z udziałem Episkopatu Polski, każdy kościół parafialny może otrzymać relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostaną one uroczyście przekazane proboszczom lub księdzu delegowanemu przez proboszcza" - poinformował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Warszawskiej. Zaznaczono, że warunkiem otrzymania relikwii jest wcześniejsze zgłoszenie prośby.
Obchody XV Święta Dziękczynienia poprzedzi nowenna, która rozpocznie się 27 maja. Jej tekst znajduje się w książeczce "Przedziwny Bóg w świętych swoich", która została przesłana do parafii i rektoratów przed beatyfikacją. Archidiecezja warszawska zachęca, aby nowenna była połączona z nabożeństwami majowymi i czerwcowymi.
Zgodnie w wolą kard. Nycza w ogólnopolskim dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej mają wziąć udział delegacje z każdej parafii archidiecezji warszawskiej.
Zgodnie z tradycją po liturgii zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci z rodzicami.
5 czerwca odbędzie się także ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.