Kościół chce włączyć młodych katolików w refleksję o przyszłości Unii Europejskiej. W tym miesiącu (15 czerwca) Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE już po raz drugi organizuje wraz z Fundacją Adenauera Katolicki Zjazd Młodzieży pod hasłem „Dzielić się marzeniami o przyszłości Europy”. Weźmie w nim udział w formie wirtualnej setka młodych delegowanych przez krajowe episkopaty.
Rozmawiając z Radiem Watykańskim sekretarz generalny COMECE podkreśla, że organizatorzy zjazdu kierują się tym, co o młodych mówi Papież Franciszek, kiedy podkreśla, że nie są oni jedynie przyszłością świata, ale również jego teraźniejszością. Ks. Manuel Barrios Prieto przyznaje, że już dotychczasowe kontakty z uczestnikami zjazdu pokazały, że młodzi katolicy są świadomi własnej odpowiedzialności za przyszłość Europy.
„Ten zjazd jest częścią procesu realizowanego przez UE, a mianowicie Konferencji w sprawie Przyszłości Europy, która jest propozycją zaangażowania obywateli Europy w myślenie o przyszłości, o tym, czego chcemy dla Europy. Był to długi proces, stworzono stronę internetową, platformę cyfrową, aby obywatele europejscy mogli uczestniczyć i przesyłać swoje propozycje, następnie stworzono grupy robocze i spotkania różnych sektorów z losowo wybranymi obywatelami. Wreszcie odbyła się sesja plenarna, a 9 maja br. propozycje te zostały przedstawione instytucjom europejskim. Chcieliśmy włączyć ten zjazd w proces Konferencji na temat przyszłości Europy, aby młodzi katolicy mogli wnieść jakiś wkład w ten proces, myśląc o tym, jakiej przyszłości chcemy dla naszego kontynentu. Są to na przykład tematy dotyczące demokracji, wartości europejskich, które są bardzo ważne, a także ekologii, transformacji cyfrowej, przezwyciężenia pandemii - wszystkie te tematy, które częściowo poruszyliśmy także w zeszłym roku, na pierwszym posiedzeniu tego zjazdu, a które teraz są poruszane ponownie, ponieważ pojawia się pytanie, w jaki sposób te główne tematy zostały uwzględnione podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Chcemy, aby młodzi ludzie porozmawiali z przedstawicielami instytucji europejskich, które brały udział w tym procesie, aby zobaczyli, jakie są pomysły młodych ludzi, jak je uwzględniono i jak wprowadzono te ostateczne propozycje.“
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.