Kościół chce włączyć młodych katolików w refleksję o przyszłości Unii Europejskiej. W tym miesiącu (15 czerwca) Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE już po raz drugi organizuje wraz z Fundacją Adenauera Katolicki Zjazd Młodzieży pod hasłem „Dzielić się marzeniami o przyszłości Europy”. Weźmie w nim udział w formie wirtualnej setka młodych delegowanych przez krajowe episkopaty.
Rozmawiając z Radiem Watykańskim sekretarz generalny COMECE podkreśla, że organizatorzy zjazdu kierują się tym, co o młodych mówi Papież Franciszek, kiedy podkreśla, że nie są oni jedynie przyszłością świata, ale również jego teraźniejszością. Ks. Manuel Barrios Prieto przyznaje, że już dotychczasowe kontakty z uczestnikami zjazdu pokazały, że młodzi katolicy są świadomi własnej odpowiedzialności za przyszłość Europy.
„Ten zjazd jest częścią procesu realizowanego przez UE, a mianowicie Konferencji w sprawie Przyszłości Europy, która jest propozycją zaangażowania obywateli Europy w myślenie o przyszłości, o tym, czego chcemy dla Europy. Był to długi proces, stworzono stronę internetową, platformę cyfrową, aby obywatele europejscy mogli uczestniczyć i przesyłać swoje propozycje, następnie stworzono grupy robocze i spotkania różnych sektorów z losowo wybranymi obywatelami. Wreszcie odbyła się sesja plenarna, a 9 maja br. propozycje te zostały przedstawione instytucjom europejskim. Chcieliśmy włączyć ten zjazd w proces Konferencji na temat przyszłości Europy, aby młodzi katolicy mogli wnieść jakiś wkład w ten proces, myśląc o tym, jakiej przyszłości chcemy dla naszego kontynentu. Są to na przykład tematy dotyczące demokracji, wartości europejskich, które są bardzo ważne, a także ekologii, transformacji cyfrowej, przezwyciężenia pandemii - wszystkie te tematy, które częściowo poruszyliśmy także w zeszłym roku, na pierwszym posiedzeniu tego zjazdu, a które teraz są poruszane ponownie, ponieważ pojawia się pytanie, w jaki sposób te główne tematy zostały uwzględnione podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Chcemy, aby młodzi ludzie porozmawiali z przedstawicielami instytucji europejskich, które brały udział w tym procesie, aby zobaczyli, jakie są pomysły młodych ludzi, jak je uwzględniono i jak wprowadzono te ostateczne propozycje.“
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.