Nakaz ewakuacji nałożony z powodu wysokiego poziomu promieniowania został w czwartek zniesiony w części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia jądrowa Fukushima, co pozwala mieszkańcom na powrót do domów po raz pierwszy od czasu katastrofy nuklearnej z marca 2011 roku - poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.
Ograniczenia w "trudnej do powrotu" strefie w Okumie zostały zniesione o 9 rano, po raz pierwszy w przypadku gminy, na której terenie znajduje się elektrownia Fukushima Daiichi należąca do Tokyo Electric Power Company Holdings w północno-wschodniej Japonii.
Przeczytaj: Fukushima 8 lat później
Obszar o powierzchni około 8,6 km kwadratowych, po przeprowadzeniu prac dekontaminacyjnych w celu zmniejszenia poziomu promieniowania został wyznaczony jako miejsce odbudowy i rewitalizacji, co umożliwiło mieszkańcom powrót.
Okuma stała się drugą gminą w prefekturze Fukushima, w której ludzie wracają na obszar wyznaczony jako strefa trudna do powrotu, po tym, jak 12 czerwca zniesiono podobny nakaz ewakuacji dla części wioski Katsurao.
Zobacz: Fukushima: Film z wnętrza reaktora
Cała populacja licząca około 11 500 mieszkańców Okumy została zmuszona do ewakuacji po tym, jak trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku spowodowały powstanie szkód w elektrowni jądrowej, co uczyniło ten obszar niezdatnym do zamieszkania.
Około 400 osób powróciło już do miasta, ponieważ w kwietniu 2019 r. zniesiono nakaz ewakuacji dla obszarów o niskim poziomie promieniowania.
Oczekuje się, że nakaz ewakuacji dla rejonów odbudowy i rewitalizacji w Futabie, innym mieście, która mieści elektrownię jądrową, zostanie zniesiony w lipcu lub później.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.