Znany jezuita ze Słowenii ksiądz Marko Ivan Rupnik, mieszkający w Rzymie, popadł w karę ekskomuniki. Po tym, jak okazał skruchę, został ona w 2019 r. zdjęta, ale nałożono na niego inne ograniczenia.
Generał zakonu jezuitów o. Arturo Marcelino Sosa Abascal stwierdził, że o. Rupnik "przekroczył dopuszczalne granice relacji między dorosłymi" około trzydziestu lat temu w kontaktach z kobietą, której był kierownikiem duchowym. Ponieważ również ją spowiadał, automatycznie popadł w karę ekskomuniki. Została ona zdjęta przez Stolicę Apostolską w 2019 roku, ponieważ wyraził skruchę. Sprawą zajmowała się Dykasteria Nauki Wiary. Zakon jezuitów nałożył natomiast na o. Rupnika sankcje, o których pisaliśmy wcześniej. Chodzi o zakaz spowiadania, kierownictwa duchowego i prowadzenia Ćwiczeń duchowych. Ponadto zabroniono mu angażowania się w działalność publiczną bez zgody przełożonego lokalnego.
68-letni dziś o. Rupnik jest twórcą mozaik sakralnych. Był m.in. odpowiedzialny za artystyczną renowację kaplicy Redemptoris Mater w watykańskim Pałacu Apostolskim. To mistrzowskie dzieło biblijnych mozaik pokrywających ściany i sufit przyniosło mu sławę. Zajmował szereg odpowiedzialnych funkcji naukowych, a także w organach Stolicy Apostolskiej.
UWAGA: Powyższy tekst był edytowany po stwierdzeniu stwierdzenia nieścisłości i braku we wcześniejszej wersji, pochodzącej z PAP. Chodzi o fakt automatycznego popadnięcia o Rupnika w karę ekskomuniki w momencie dokonania przestępstwa oraz zdjęcie tejże ekskomuniki w roku 2019.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.