Pierwszy konwój ONZ z pomocą humanitarną przekroczył Bab al-Hawa, jedyne przejście łączące Turcję z kontrolowaną przez rebeliantów północno-zachodnią prowincją Idlib - informuje w piątek agencja Reutera.
Przejście było zamknięte od poniedziałkowego trzęsienia ziemi. Jak twierdzi portal Middle East Eye, powołujący się na źródła w agencjach ONZ, powodem zamknięcia były zarówno uszkodzenia prowadzącej doń z Turcji drogi, jak i braki wśród personelu. "Celnicy byli wśród zabitych lub uwięzionych pod gruzami" - informuje portal.
Agencja North Press podaje, że konwój wiezie pomoc pochodzącą z magazynów ONZ w Reyhanli, w których nie magazynowano jednak towarów odpowiadających potrzebom ofiar klęsk żywiołowych.
Czytaj także:
Turcja-Syria: Nowy tragiczny bilans ofiar trzęsienia ziemi
Mieszkańcy prowincji to w znacznej części Syryjczycy, których wieloletnia wojna domowa zmusiła do opuszczenia domów. ONZ jeszcze przed obecnym kryzysem oceniała, że pomoc humanitarna potrzebna jest 4 milionom mieszkańców. Dostarczanie jej było bardzo trudne: dostęp utrudniał rząd syryjski, niezbędna była również zgoda rządu Turcji, a transporty musiały korzystać z jednego tylko przejścia granicznego; w 2020 roku Rosja wymogła zamknięcie wszystkich przejść poza Bab al-Hawa. Niechętne ich otwarciu były również władze w Damaszku.
"Już od 12 lat prosimy o pomoc" - powiedział dziennikowi "Washington Post" Hussam Zleito z obrony cywilnej działającej na terenach kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów. - "Podczas tego nieszczęsnego kryzysu humanitarnego świat odwrócił się do nas plecami, jakby nie było tu już żadnych żywych".
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.