Odnaleziono srebrno-złotą sukienkę z obrazu Matki Bożej, znajdującego się w kościele parafialnym w Gowarczowie w diecezji radomskiej. Inskrypcja na sukience świadczy, że była ona założona na wizerunek maryjny z okazji 500-lecia powstania parafii w 1333 roku.
- Maryja naprawdę zaczyna dawać nam znaki swojej miłości i obecności od wieków na Ziemi Gowarczowskiej - powiedział proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Dariusz Stańczyk.
Sukienka z obrazu Matki Bożej została odnaleziona przypadkiem, wśród starych desek w pomieszczeniach gospodarczych parafii. Z napisu, który znajduje się na niej wynika, że powstała na 500-lecie parafii w Gowarczowie, które przypadało na 16 kwietnia 1833 roku. Sukienkę ufundowali księża i wierni. Na znalezisku znajduje się napis „Pod Twoie obrone. Uciekamy się swęta”.
- Parafianie pamiętali, że przed laty sukienka znajdowała się na obrazie. Teraz udało się ją odnaleźć. Sukienka będzie odnowiona. Później ma zapaść decyzja, czy ponownie wróci ona na obraz Matki Bożej - powiedział ks. Dariusz Stańczyk, który przypominał, że za 10 lat parafia w Gowarczowie obchodzić będzie 700-lecie powstania.
Parafia i pierwotny kościół drewniany powstały w XIV w. Dziesięciny z wiosek oddawane były dla kolegiaty sandomierskiej. W początku XVI w. w Gowarczowie istniał kościół murowany pw. św. Piotra i św. Floriana. Patronat należał do dziedziców Gowarczowa. Pierwotny kościół murowany wzmiankowany jest w 1511 r. W 1640 r. był rozbudowany staraniem Aleksandra i Zofii Korycińskich. Obecną świątynię wzniesiono w 1774 r. staraniem Józefa Jabłonowskiego. Dedykował ją w 1778 r. bp Ignacy Kozierowski. Kościół był odnowiony w 1843 r., a w latach 1902–1904 znacznie rozbudowany staraniem ks. Antoniego Czarkowskiego. Kościół jest orientowany, tynkowany, dachy ma dwuspadowe, kryte blachą.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.