Pseudozwiązki godzą w małżeństwo, rodzinę, godzą w człowieka i dzieci - mówił dziś w Kaliszu bp Stanisław Napierała podczas Mszy św. odpustowej w sanktuarium św. Józefa. W homilii wskazywał, że małżeństwo Józefa i Maryi jest wzorem dla kobiet i mężczyzn.
W homilii podczas sumy odpustowej bp Napierała podkreślił, że małżeństwo jest dziełem Boga i może być zawarte tylko między mężczyzną i kobietą. - Jeżeli Boga się pomija i tak ustala się wszelkie relacje między ludźmi, jakby Boga nie było, to następuje zagubienie. Ten chaos w sposób wyrazisty wyraża się w koncepcji małżeństwa. Powstają wtedy pomysły ośmieszające naturę człowieka, czyli małżeństwa dwóch kobiet czy dwóch mężczyzn - mówił. Ubolewał też, że pojawiła się moda, żeby nie zawierać małżeństw i stwierdził, że ludzie zapominają, czym jest małżeństwo.
Wskazał, że małżeństwo Józefa i Maryi jest wzorcem małżeństw. Dodał, że istotą małżeństwa jest miłość. Zachęcał, aby każdy katolik był uwrażliwiony na obronę małżeństw. – Pseudozwiązki godzą w małżeństwo, godzą w rodzinę, godzą w człowieka, godzą w dzieci - mówił bp Napierała.
"Nie dopuszczajmy do tego, aby takie opinie były bezkarne, bez napiętnowania społecznego lansowania. Bądźmy mądrzy i odpowiedzialni, ale także odważni, żeby mówić prawdę, a nie udawać, że to jest normalne, że to jest postęp, nowoczesność. To jest dekadencja, która jest wyrazem pogaństwa, bo to wszystko dzieje się w odejściu od Boga" – powiedział biskup kaliski.
Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu Świętej Rodziny bp Napierała odmówił litanię do św. Józefa i zawierzył całą diecezję kaliską oraz pielgrzymów św. Józefowi. Po Mszy św. biskup poświęcił kaplicę dla księży mieszczącą się na plebanii.
W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną cześć odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.
Największym wydarzeniem w historii była wizyta Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: "to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów". Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.
Przy Sanktuarium św. Józefa istnieje Kaliskie Bractwo Świętego Józefa, którego opiekunem jest kustosz bazyliki ks. prał. Jacek Plota. Bractwo zostało ponownie erygowane 11 lat temu po wielu latach zawieszonej działalności spowodowanej zaborami i wybuchem kolejnych wojen. Bractwo pomaga w przeżywaniu kultu św. Józefa, ale również daje świadectwo wiary na wzór Cieśli z Nazaretu. Bracia czynią to w kręgach rodzinnych, ale i w życiu Kościoła przez udział w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.