Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce "przywróciliśmy normalność" - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Wiceminister wyraził przekonanie, że w tym roku Polska będzie miała też ambasadora w Izraelu.
W środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach.
Jabłoński ocenił w czwartek w Polsat News, że "jest to bardzo istotne porozumienie". "Wczoraj doszło do przełomu. Umową o współpracy w zakresie wycieczek przywróciliśmy normalność. Doprowadziliśmy do tego, że będzie obowiązywała zasada taka, jaka obowiązuje na całym świecie - w Polsce bezpieczeństwo zapewnia Polska, w Izraelu bezpieczeństwo zapewnia Izrael" - podkreślił wiceminister.
Przeczytaj: Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk
Jak dodał, "to jest również bardzo ważne, że młodzież izraelska będzie poznawać historię, kulturę Polski, spotykać się z rówieśnikami, budować te relacje na lata".
Jabłoński wyraził też przekonanie, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Tel Awiwie. "Myślę, że to nawet będzie szybciej niż później. Ostrożnie, procedura musi być wykonana, zgodnie z konstytucją, ustawami prezydent ambasadora powoła" - dodał wiceszef MSZ.
Podpisana w środę przez szefów MSZ Polski i Izraela umowa gwarantuje m.in. możliwość organizowania polskich wycieczek w Izraelu na tych samych zasadach, co izraelskich w Polsce. Rau podkreślił w środę, że wedle umowy ważnym punktem programów wycieczek maja być spotkania młodzieży z obu państw.
Według ministra Raua, porozumienie stanowi również, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jego zapewnienie wycieczkom młodzieży spoczywać będzie na kraju przyjmującym.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.