Pastor Indulis Paičs, teolog luterański i wykładowca Akademii Luterańskiej oraz Seminarium Kaznodziejskiego św. Grzegorza w Saldus w Rydze, poprowadzi w Warszawie rekolekcje medytacyjne "Meditatio 2011" Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej.
Spotkanie, organizowane dzięki ekumenicznej współpracy katolików i protestantów, odbędzie się w dniach od 1 do 3 maja w ośrodku konferencyjno-rekolekcyjnym Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie - Radości.
W rozważaniach pt. „Medytacja i duchowość. Ku człowieczeństwu w pełni” duchowny z Łotwy, opierając się na przykazaniu miłości Boga w ewangelicznym przekazie św. Marka (Mk 12,30) rozważać będzie aspekty i rolę duchowości w całościowym rozwoju człowieka. Spróbuje także odpowiedzieć na pytanie, jak Medytacja Chrześcijańska może stać się czynnikiem wspomagającym wewnętrzny wzrost i dojrzewanie.
Szczegóły organizacyjne i zapisy na www.wccm.pl
Centrum Medytacji Chrześcijańskiej powołał do życia w 1975 roku o. John Main. Wspólnie z o. Laurencem Freemanem w 1977 r. założyli klasztor w Montrealu, który zainspirował odnowę kontemplacyjną w Kościele i szybko stał się duchowym centrum dla setek grup medytujących chrześcijan na całym świecie.
Grupy te modlą się w domach, budynkach parafialnych, więzieniach, firmach i innych wspólnotach. Zaczynają spotkanie krótkim czytaniem o medytacji. Medytacja trwa około pół godziny, a po niej przewidziany jest czas na dyskusję.
W ponad stu krajach powstało dotąd około 1800 grup i 27 centrów medytacyjnych, inspirujących się nauką o. Maina oraz wczesną tradycją monastyczną, zwłaszcza benedyktyńską. Inauguracja działalności polskiej filii szkoły odbyła się w cztery lata temu w Szczecinie.
Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce prowadziła rekolekcje medytacyjne za granicą: "Meditatio 2010" w Wilnie i "Meditatio 2010" w Kijowie. Misją Wspólnoty jest praktykowanie i nauczanie medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. Main, w duchu powszechnej służby i jedności.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.