Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św., podczas której do Świątyni Opatrzności Bożej wprowadzone zostaną relikwie bł. Zofii Czeskiej - założycielki Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Wprowadzenie relikwii poprzedzi mszę św., której w niedzielę o godz. 12 w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.
Zofia urodziła się w roku 1584 w bogatej rodzinie szlacheckiej jako trzecie dziecko Mateusza i Katarzyny Maciejowskich. Jako nastolatka została wydana za mąż za Jana Czeskiego, dziedzica miejscowości Czechy koło Słomnik. Sześć lat po ślubie Jan zmarł, a Zofia została bezdzietną wdową.
Postanowiła nie wychodzić powtórnie za mąż, by resztę życia poświęcić Bogu i działalności charytatywnej. W tamtym okresie w wyniku wojen, powodzi, braku opieki medycznej i związanej z tym wysokiej śmiertelności wiele dzieci pozostawało bez opieki rodziców. Zofia postanowiła zająć się osieroconymi dziewczętami pochodzącymi z ubogich rodzin. W jej domu przy ul. Szpitalnej w Krakowie stworzyła miejsce, w którym mogły one zamieszkać i uczyć się.
W latach 1621-1627 pod nazwą Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny działała tam szkoła z internatem. Była to pierwsza w Polsce szkoła dla ubogich dziewcząt, gdyż działające przy żeńskich klasztorach prywatne pensje dostępne były jedynie dla dziewcząt urodzonych w zamożnych rodzinach.
Założoną przez Zofię placówkę zatwierdził 31 maja 1627 r. biskup krakowski Marcin Szyszkowski, a następnie, w imieniu Stolicy Apostolskiej, nuncjusz Honorat Visconti - 24 maja 1633 r. Szkoła zyskała również aprobatę króla Władysława IV, który nadał jej przywileje, jakimi cieszyły się instytucje religijne w Polsce. 26 czerwca 1630 r. instytut wzięła w swoją protekcję królowa Konstancja, żona Zygmunta III Wazy.
Statut szkoły pomogli opracować jezuici, którzy prowadzili w Polsce nowoczesne kolegia dla chłopców. Prowadzony przez Zofię instytut był, jak na tamte czasy, bardzo nowoczesny, a jego celem było religijne wychowanie społeczeństwa w duchu soboru trydenckiego. W jej szkole córki szlachty, mieszczan i sieroty uczyły się razem, co było w tamtym czasie niemałym precedensem. Wychowanki szkoły pracowały po jej ukończeniu jako nauczycielki i guwernantki i mogły zarobić na swoje utrzymanie.
Chcąc zapewnić instytutowi trwałość Zofia założyła nowe zgromadzenie zakonne: Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni, zwane w skrócie prezentkami. Charyzmatem zgromadzenia jest troska o dobre wychowanie dzieci i młodzieży. Siostry prezentki do dziś pracują w szkołach, przedszkolach, internatach, są katechetkami oraz powadzą domy dziecka i domy opieki społecznej dla dziewcząt.
Matka Zofia Czeska zmarła 1 kwietnia 1650 roku i została pochowana w kościele Mariackim w Krakowie. Obecnie jej relikwie spoczywają w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, przy klasztorze sióstr prezentek. Została beatyfikowana 9 czerwca 2013 roku w Krakowie - Łagiewnikach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.