W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, w całej Polsce odbędą się obchody 26. Światowego Dnia Młodzieży. W tym roku Msze św., koncerty, marsze czy misteria będą miały szczególny charakter. Z jednej strony będą przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II, z drugiej zaś do Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze międzynarodowym, który w sierpniu odbędzie się w Madrycie.
Od 26 lat, z inicjatywy Jana Pawła II Niedziela Palmowa jest jednocześnie Światowym Dniem Młodzieży. Z tej racji biskupi spotykają się z młodymi w stolicach diecezji przede wszystkim na wspólnej modlitwie. Okazją ku temu są Msze św. celebrowane w kościołach katedralnych w int. młodych ludzi. Nie inaczej będzie w tym roku. Przypadający 17 kwietnia 26. ŚDM będzie miał jednak wyjątkowy charakter. Niemal podczas wszystkich wydarzeń, takich jak uroczyste procesje z palmami, marsze, koncerty, misteria czy nabożeństwa Drogi Krzyżowej wspominana będzie postać Jana Pawła II i jego nauczanie. Ma to stanowić przygotowanie do majowej beatyfikacji Jana Pawła II.
Tegoroczny ŚDM, którego tematem są słowa z Listu św. Pawła „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”, ma także drugi wymiar. Będzie bowiem bezpośrednim przygotowaniem do spotkania młodzieży świata z Benedyktem XVI w Madrycie w Hiszpanii w dniach 16-21 sierpnia. Szacuje się, że na ten ŚDM w wymiarze międzynarodowym przyjechać może nawet 2 mln młodych.
W archidiecezji białostockiej po Mszy św. sprawowanej 17 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze odbędzie się widowisko Męki Chrystusa ukazane w formie multimedialnej, zatytułowane „Dźwięki w Godzinie Ciszy”. To kompozycja muzyki gitarowej i perkusyjnej połączonej z obrazami Drogi Krzyżowej wykonywanymi piaskiem na szkle.
W diec. bydgoskiej w Dolinie Śmierci młodzi będą mogli uczestniczyć w XI Misterium Męki Pańskiej. Tym razem poświęcone ono będzie Janowi Pawłowi II. Myślą przewodnią przedstawienia są słowa „Duc in altum”, czyli „Wypłyń na głębię”. W tym roku ważną postacią będzie poszukująca młoda dziewczyna, która w sposób bardzo głęboki zetknie się z tekstami Jana Pawła II. Dzięki temu wierni będą mogli usłyszeć głos Ojca Świętego. Misterium odegrane zostanie o godz. 16.00 i 19.45. W jego przygotowanie zaangażowanych jest około stu aktorów i statystów oraz sto osób z obsługi technicznej.
Młodzi z arch. gdańskiej uczestniczyć będą w Niedzielę Palmową w pielgrzymce do sanktuarium św. Wojciecha - patrona diecezji. Rozpocznie się ona o godz. 9.00 przy kościele św. Trójcy w Gdańsku. Podczas wędrówki w kościele św. Jana Bosko na Oruni o 10.15 pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia odprawione zostanie nabożeństwo z poświęceniem palm. Głównym punktem odpustu będzie Eucharystia celebrowana w samo południe na Wzgórzu św. Wojciecha.
Spotkaniu młodych w arch. gnieźnieńskiej przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Jednym z jego elementów będzie przegląd palm oraz prezentacja „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II.
Niedziela Palmowa w diec. kaliskiej będzie obchodzona przez młodzież na Górze Krzyża Jubileuszowego. O 14.00 przy Ośrodku „Samotnia” odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne oraz świadectwa, po których nastąpi poświęcenie palm i procesja do ołtarza. O 15.00 Msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Napierały oraz koncert młodzieżowego zespołu „Armia Jezusa”.
ŚDM w arch. krakowskiej rozciągnięto aż na trzy dni. Bowiem w LO im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, od 15 do 17 kwietnia, odbędzie się IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Tematem spotkania będzie hasło „Abyśmy byli jedno”. Młodzi podzielą się doświadczeniem wiary i miłości, a zarazem pomyślą jak w swoich wspólnotach parafialnych zaangażować młodych rówieśników w pracę na rzecz nowej ewangelizacji. W programie Forum są m.in. Droga Krzyżowa z kopią Krzyża ŚDM, spotkania ekumeniczne, konferencje oraz uroczysta Msza św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.