Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach

W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, w całej Polsce odbędą się obchody 26. Światowego Dnia Młodzieży. W tym roku Msze św., koncerty, marsze czy misteria będą miały szczególny charakter. Z jednej strony będą przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II, z drugiej zaś do Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze międzynarodowym, który w sierpniu odbędzie się w Madrycie.

Od 26 lat, z inicjatywy Jana Pawła II Niedziela Palmowa jest jednocześnie Światowym Dniem Młodzieży. Z tej racji biskupi spotykają się z młodymi w stolicach diecezji przede wszystkim na wspólnej modlitwie. Okazją ku temu są Msze św. celebrowane w kościołach katedralnych w int. młodych ludzi. Nie inaczej będzie w tym roku. Przypadający 17 kwietnia 26. ŚDM będzie miał jednak wyjątkowy charakter. Niemal podczas wszystkich wydarzeń, takich jak uroczyste procesje z palmami, marsze, koncerty, misteria czy nabożeństwa Drogi Krzyżowej wspominana będzie postać Jana Pawła II i jego nauczanie. Ma to stanowić przygotowanie do majowej beatyfikacji Jana Pawła II.

Tegoroczny ŚDM, którego tematem są słowa z Listu św. Pawła „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”, ma także drugi wymiar. Będzie bowiem bezpośrednim przygotowaniem do spotkania młodzieży świata z Benedyktem XVI w Madrycie w Hiszpanii w dniach 16-21 sierpnia. Szacuje się, że na ten ŚDM w wymiarze międzynarodowym przyjechać może nawet 2 mln młodych.

W archidiecezji białostockiej po Mszy św. sprawowanej 17 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze odbędzie się widowisko Męki Chrystusa ukazane w formie multimedialnej, zatytułowane „Dźwięki w Godzinie Ciszy”. To kompozycja muzyki gitarowej i perkusyjnej połączonej z obrazami Drogi Krzyżowej wykonywanymi piaskiem na szkle.

W diec. bydgoskiej w Dolinie Śmierci młodzi będą mogli uczestniczyć w XI Misterium Męki Pańskiej. Tym razem poświęcone ono będzie Janowi Pawłowi II. Myślą przewodnią przedstawienia są słowa „Duc in altum”, czyli „Wypłyń na głębię”. W tym roku ważną postacią będzie poszukująca młoda dziewczyna, która w sposób bardzo głęboki zetknie się z tekstami Jana Pawła II. Dzięki temu wierni będą mogli usłyszeć głos Ojca Świętego. Misterium odegrane zostanie o godz. 16.00 i 19.45. W jego przygotowanie zaangażowanych jest około stu aktorów i statystów oraz sto osób z obsługi technicznej.

Młodzi z arch. gdańskiej uczestniczyć będą w Niedzielę Palmową w pielgrzymce do sanktuarium św. Wojciecha - patrona diecezji. Rozpocznie się ona o godz. 9.00 przy kościele św. Trójcy w Gdańsku. Podczas wędrówki w kościele św. Jana Bosko na Oruni o 10.15 pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia odprawione zostanie nabożeństwo z poświęceniem palm. Głównym punktem odpustu będzie Eucharystia celebrowana w samo południe na Wzgórzu św. Wojciecha.

Spotkaniu młodych w arch. gnieźnieńskiej przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Jednym z jego elementów będzie przegląd palm oraz prezentacja „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II.

Niedziela Palmowa w diec. kaliskiej będzie obchodzona przez młodzież na Górze Krzyża Jubileuszowego. O 14.00 przy Ośrodku „Samotnia” odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne oraz świadectwa, po których nastąpi poświęcenie palm i procesja do ołtarza. O 15.00 Msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Napierały oraz koncert młodzieżowego zespołu „Armia Jezusa”.

ŚDM w arch. krakowskiej rozciągnięto aż na trzy dni. Bowiem w LO im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, od 15 do 17 kwietnia, odbędzie się IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Tematem spotkania będzie hasło „Abyśmy byli jedno”. Młodzi podzielą się doświadczeniem wiary i miłości, a zarazem pomyślą jak w swoich wspólnotach parafialnych zaangażować młodych rówieśników w pracę na rzecz nowej ewangelizacji. W programie Forum są m.in. Droga Krzyżowa z kopią Krzyża ŚDM, spotkania ekumeniczne, konferencje oraz uroczysta Msza św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »