20 kwietnia będzie dniem modlitwy i postu w intencji Asii Bibi - pakistańskiej chrześcijanki skazanej na śmierć z powodu domniemanego bluźnierstwa przeciwko Mahometowi.
20 kwietnia będzie dniem modlitwy i postu w intencji Asii Bibi - pakistańskiej chrześcijanki skazanej na śmierć z powodu domniemanego bluźnierstwa przeciwko Mahometowi. The Masihi Foundation, organizacja zajmująca się pomocą marginalizowanym społecznościom w Pakistanie, wzywa też chrześcijan na całym świecie do zapalenia tego dnia świecy i specjalnej modlitwy za przebywających w więzieniu i skazanych na śmierć wyznawców Chrystusa.
Do akcji przyłączył się Kościół katolicki w Pakistanie. Również Kościół we Włoszech wyraził swoją aprobatę. Biskup Islamabadu, Rufin Anthony, także prosił wszystkich chrześcijan o przyłączenie się do modlitwy i postu w intencji skazanej kobiety, która pomimo obecnie doświadczanej choroby, sama także modli się i pości.
Asia Bibi jest żoną i matką pięciorga dzieci. Pochodzi z wioski, w której żyje ok. 1500 rodzin, z czego tylko 3 są chrześcijańskie. Muzułmanki wielokrotnie naciskały na Asię, aby przeszła na islam. 19 czerwca 2009 r. w trakcie ożywionej dyskusji Asia opowiedziała treść Ewangelii, podkreślając, że Jesus Chrystus zmarł za nasze grzechy, a następnie zmartwychwstał, czego nie uczynił Mahomet. Po tej wypowiedzi została pobita przez muzułmanki, a następnie uwięziona. Z głośników meczetu zapowiadano, że chrześcijanka za karę będzie miała zaczernioną twarz i zostanie przewieziona przez wioskę na ośle. Chrześcijanie poinformowali policję, która zabrała Asię do aresztu, zanim dokonano samosądu. Nalegali też, aby policja zrezygnowała z oskarżenia jej o bluźnierstwo, ale urzędnicy zapowiedzieli, że muszą to uczynić, gdyż są naciskani przez islamskich przywódców.
7 listopada 2010 r., po trwającym ponad 16 miesięcy procesie, została jako pierwsza kobieta w Pakistanie skazana na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Nałożono na nią także grzywnę w wysokości równej w przeliczeniu około 3160 zł, co odpowiada dwuipółrocznym zarobkom robotnika w Pakistanie. Choć dotychczas nikt skazany na śmierć za bluźnierstwo w Pakistanie nie został stracony, to jednak Asia Bibi może teraz spędzić wiele lat w straszliwych warunkach panujących w celi śmierci, oczekując na rozpatrzenie jej ewentualnej apelacji przez Sąd Najwyższy.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.