Papież Franciszek przyleciał w środę do Lizbony, gdzie weźmie udział w XXXVII Światowych Dniach Młodzieży. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów wylądował w bazie lotniczej Figo Maduro. Franciszka wita prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Papieska wizyta potrwa do niedzieli.
Z bazy lotniczej papież pojedzie do Pałacu Belem, siedziby prezydenta na oficjalną ceremonię powitania i spotkanie z szefem państwa. Majestatyczny pałac w kolorze różowym został zbudowany w XVI wieku i był rezydencją monarchów Portugalii.
Śledź naszą relację na żywo: Lizbona 2023
Następnie w nowoczesnym Centrum Kulturalnym Belem papież wygłosi pierwsze podczas tej wizyty przemówienie - do przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego. Gmach ten został zbudowany na przełomie lat 80 i 90. minionego wieku jako siedziba portugalskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Od 2007 roku znajduje się tam znane na świecie muzeum sztuki współczesnej.
Po południu w siedzibie nuncjatury apostolskiej Franciszek spotka się z premierem Portugalii Antonio Luisem Santosem da Costą.
Na zakończenie dnia będzie przewodniczyć nieszporom z udziałem duchowieństwa, seminarzystów i pracowników duszpasterskich w stołecznym Klasztorze Hieronimitów. Papieża powita tam patriarcha Lizbony kardynał Manuel Clemente.
W 1983 roku ten wielki kompleks klasztorny, jedna z największych atrakcji turystycznych Lizbony, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Klasztor jest imponującym przykładem stylu manuelińskiego, z którego słynie Portugalia. Jego budowa zaczęła się w 1501 roku i skończyła sto lat później, a była w dużej części sfinansowana z zysków z handlu sprowadzanymi przyprawami. To na terenie tego kompleksu 13 grudnia 2007 roku został podpisany Traktat Lizboński Unii Europejskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.