W siedzibie Episkopatu otwarto dziś (20.04) wystawę upamiętniającą spotkania Jana Pawła II z biskupami i jego przesłanie do Konferencji Episkopatu. W uroczystości wziął udział bp Alojzy Orszulik, który pracował w Sekretariacie Episkopatu w czasie papieskich odwiedzin w tym gmachu.
„Przynależność do Konferencji Episkopatu Polski i wielorakie uczestnictwo w jej pracach zostało uznane przez Opatrzność Bożą za najwłaściwszą drogę przygotowania do tej posługi, jaką od 16 października wypada mi spełniać w stosunku do Kościoła powszechnego” – mówił Jan Paweł II podczas spotkania z polskimi biskupami w trakcie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Z Konferencją Episkopatu spotkał się na Jasnej Górze, 5 czerwca 1979 r. Podobnych spotkań były jeszcze trzy: na Jasnej Górze w 1983 r., a także w siedzibie Sekretariatu Episkopatu w Warszawie w 1987 r. i 1991 r. Dwukrotnie – podczas pielgrzymek w 1997 i 1999 r. – Jan Paweł II przekazał biskupom skierowane do nich orędzia.
Uporządkowane chronologicznie zdjęcia z papieskich spotkań z hierarchami, zwłaszcza z wizyty Papieża w nowym gmachu Sekretariatu Episkopatu, wraz z zebranymi tematycznie fragmentami jego przemówień stały się osnową wystawy, która stanęła w holu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski przy skwerze kard. Wyszyńskiego w Warszawie. Otworzyli ją uroczyście bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu, i bp Alojzy Orszulik, który pracował w Sekretariacie KEP w czasie papieskich odwiedzin w tym gmachu.
– Ta beatyfikacja to jakby powrót Jana Pawła II – mówił bp Budzik. Sekretarz generalny przypomniał, że Papież był w tym gmachu dwa razy. – I dzisiaj wraca w formie tej wystawy.
Biskup Alojzy Orszulik był nie tylko uczestnikiem spotkań z Papieżem, ale i organizatorem pielgrzymek. Od 1968 r. kierował Biurem Prasowym Episkopatu Polski, od roku 1983 pełnił funkcję sekretarza pomocniczego, a w latach 1989-1994 – już jako biskup – był zastępcą sekretarza Episkopatu. – Pora przeciąć tę wstęgę, żeby pójść i przypomnieć sobie, stosownie do tego, co kto pamięta, jak to było i co mówił Papież w tym domu do biskupów i jak przebiegała wizyta w tym gmachu – mówił podczas otwarcia wystawy. Jak podkreślił bp Orszulik, „Jan Paweł II uświęcił ten dom swoją obecnością i tutaj będzie także jako błogosławiony na przednim miejscu”.
W otwarciu wystawy wzięli udział pracownicy Sekretariatu Episkopatu oraz zaprzyjaźnionych instytucji, m.in. KAI i Caritas.
Wystawę opracowała s. Natanaela Wiesława Błażejczyk. Felicjanka jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w Episkopacie – konsultantem ds. ochrony zabytków sakralnych. Wystawę będzie można oglądać do końca maja. Podczas czerwcowego zebrania plenarnego wszyscy biskupi otrzymają broszurę, będącą odwzorowaniem wystawy.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.