Policja Irlandii Północnej (PSNI) ostrzegła miejscową społeczność przed groźbą ataków terrorystycznych w czasie świąt Wielkiej Nocy, uznając zagrożenie terrorystyczne za poważne. Wzmocniono policyjne patrole i kontrole pojazdów.
"Grupy terrorystyczne ujawniły zamiar zamachów na funkcjonariuszy policji w najbliższych dniach i tygodniach" - ostrzegła PSNI apelując o czujność.
W piątek detektywi prowadzący dochodzenie w sprawie działalności rozłamowych ugrupowań republikańskich aresztowali trzech mężczyzn w samochodzie w pobliżu granicy z Irlandią. Była to wspólna operacja sił policyjnych po obu stronach granicy.
Aresztowani są przesłuchiwani na policyjnym posterunku w Antrim. Policja uznała aresztowanie za ważne, ale nie podała szczegółów.
2 kwietnia w Omagh w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego pod podwoziem samochodu zginął 25-letni policjant wyznania katolickiego Ronan Kerr. PSNI obawia się, że za tym zamachem mogą pójść kolejne.
Wzmożona działalność rozłamowych grup republikańskich, nieuznających zawartych przed 13 laty porozumień wielkopiątkowych, które utorowały drogę do unormowania sytuacji w Irlandii Płn., zbiega się z wyborami do północnoirlandzkiego parlamentu 5 maja i wizytą Elżbiety II w Republice Irlandii 17 maja.
Do odpowiedzialności za zamach na Ronana Kerra przyznała się grupa, która w oświadczeniu przekazanym gazecie "Belfast Telegraph" zaznaczyła, że składa się z doświadczonych członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) i jest jej kontynuatorką. Ugrupowanie ocenia w oświadczeniu, że proces pokojowy w Irlandii Płn. zawiódł.
Lider Sinn Fein - politycznego skrzydła IRA - Gerry Adams, obecnie poseł do parlamentu w Dublinie, uznał te twierdzenia za gołosłowne. "Nie ulega wątpliwości, że zamachu (na policjanta) nie dokonała IRA, która przeszła do historii. Ci, którzy się za nią podają, powinni pójść w jej ślady" - stwierdził Adams cytowany przez irlandzkie media.
W czwartek wieczorem w związku z zabójstwem Ronana Kerra 33-letniemu mężczyźnie pochodzącemu z Omagh postawiono zarzut posiadania materiałów wybuchowych i broni z zamiarem zagrożenia życia innych. W sobotę stanie on przed sądem pokoju w Dungannon.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.