Obchody 45-lecia wyboru św. Jana Pawła II w Rzymie służą skoncentrowaniu się na wymiarze polskości i kultury polskiej, kultury chrześcijańskiej i tego wszystkiego, co leżało na sercu Janowi Pawłowi II – powiedział ks. Paweł Ptasznik, rektor kościoła pw. św. Stanisława, odpowiedzialny za duszpasterstwo Polaków w Rzymie oraz przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II.
Ks. Ptasznik wskazał, że 45-lecia wyboru Papieża Polaka jest okazją, żeby „zmobilizować środowisko polskie w Rzymie do wracania pamięcią do tamtego czasu, tego pontyfikatu, do dzieła Jana Pawła II w różnych wymiarach, nie tylko w wymiarze religijnym, ale również w wymiarze kultury i dziejów świata”. Dodał, iż obchody zostały zorganizowane w ten sposób, żeby „właśnie te wszystkie wymiary w nich się mieściły”.
Odpowiedzialny za duszpasterstwo Polaków w Rzymie podkreślił, że grupa studencka, która funkcjonuje przy kościele pw. św. Stanisława, bardzo chętnie się zaangażuje w czuwanie modlitewne i będzie obecna podczas wszystkich wydarzeń związanych w rocznicą wyboru św. Jana Pawła II.
Ks. Ptasznik podkreślił, że współpracując ze św. Janem Pawłem II miał wiele pięknych przeżyć. W kontekście pracy duszpasterskiej w Rzymie i pracy w Fundacji Jana Pawła II wyznał, że najbardziej w tych dniach przychodzą mu na myśl te chwile, kiedy „Ojciec Święty przygotowywał teksty i starał się w jakiś sposób analizować sytuację w Polsce i w Kościele w naszej Ojczyźnie”.
Program obchodów 45-lecia wyboru św. Jana Pawła II w Rzymie jest bardzo bogaty i różnorodny. W czwartek 12 października była Msza Święta przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego z udziałem wielu wiernych i biskupów na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Tego samego dnia wieczorem miała miejsce projekcja fragmentów filmów „Apartament” i „Metr od świętości” oraz polsko-włoski panel dyskusyjny w auli przy kościele św. Stanisława w Rzymie.
W dniach od 13 do 15 października będą Warsztaty Muzyki Kościelnej „Wiara i Rozum” w kościele św. Stanisława w Rzymie.
W dniu wyboru Papieża Polaka 16 października o 7.15 będzie Msza Święta przy grobie św. Jana Pawła II. Tego samego dni o 15.00 będzie Eucharystia przy Cathedra Petri w Bazylice św. Piotra w Watykanie z udziałem Ojców i Matek Synodalnych. Dziń zakoćzy się koncertem Mazowsze w Bazylice Santa Maria Maggiore.
Ks. Paweł Ptasznik wraz ze wspólnotą Polaków gromadzących się w kościele pw. św. Stanisława zaprasza na koncert słowno-muzyczny, ktory będzie 17 października o 19.00 w tymże kościele.
„Jan Paweł II i działania komunistycznych służb specjalnych” – to temat sesji naukowej, która odbędzie się 18 października na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w godzinach od 16.00 do 19.30.
W wigilię liturgicznego wspomnienia Papieża Polaka 21 października o 19.15 w auli przy kościele św. Stanisława będzie miała miejsce prezentacja dzieł teologicznych Karola Wojtyły z referatem abp. Marka Jędraszewskiego poświęconym myśli teologicznej Papieża Polaka.
Święto parafialne. Msza Święta w intencji Polonii w kościele pw. św. Stanisława. Program artystyczny w wykonaniu nauczycieli i uczniów z Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Rzymie to niektóre z wydarzeń przewidzianych w Rzymie na 22 października w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Tego samego dni o 19.30 będzie Polonijne czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra w Watykanie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.