Reklama

W Budapeszcie odbyła się konferencja naukowa o Polsce i współpracy regionalnej skoncentrowana na Inicjatywie Trójmorza

W piątek w Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (Ludovika) w Budapeszcie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona Polsce i współpracy w regionie Europy Środkowej, skoncentrowana na stanie i perspektywach Inicjatywy Trójmorza.

Reklama

"Trwająca na Ukrainie wojna pokazała nam, jak ważna jest nasza współpraca w regionie" - zauważył podczas przemówienia wstępnego ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek.

W wykładzie otwierającym konferencję Miklos Mitrovits z Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej przedstawił historyczne i teoretyczne tło współpracy regionalnej z perspektywy polskiej, przytaczając m.in. koncepcje Józefa Piłsudskiego i środowiska skupionego po wojnie wokół paryskiej "Kultury", redagowanej przez Jerzego Giedroycia.

Z kolei dr hab. Agnieszka Orzelska-Stączek, kierująca projektem Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych PAN, mówiła o sprzecznych narracjach na temat środkowoeuropejskiej współpracy regionalnej w literaturze akademickiej, przede wszystkim na przykładzie Inicjatywy Trójmorza.

W kolejnych wykładach dr Łukasz Lewkowicz z Instytutu Europy Środkowej przedstawił różne formaty środkowoeuropejskiej współpracy, wychodząc od Grupy Wyszehradzkiej, a Marlena Gołębiowska - również z IEŚ - skupiła się na stanie i perspektywach środkowoeuropejskich stosunków ekonomicznych.

Na zakończenie węgierski analityk Zsombor Zeold postawił kilka pytań wobec funkcjonowania Inicjatywy Trójmorza, zastanawiając się m.in. nad małym zaangażowaniem kapitału prywatnego w ramach tego formatu współpracy oraz wpływu wojny na Ukrainie na 3SI.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama