Co najmniej 111 osób, w tym 16 dzieci, zginęło, a 700 000 zostało ewakuowanych z domów w wyniku powodzi spowodowanych w ostatnich tygodniach ulewnymi deszczami w Rogu Afryki – ogłosiła w czwartek organizacja pozarządowa Save the Children.
Powodzie są skutkiem zjawiska klimatycznego El Niño, które nasila porę deszczową w regionie. To zjawisko meteorologiczne kojarzone z rosnącymi temperaturami i suszami w niektórych częściach świata i ulewnymi deszczami w innych, będzie trwało do kwietnia, spowodowało już spustoszenie w Afryce Wschodniej.
Szczególnie dotknięte zostały Somalia, Etiopia i Kenia. Od końca 2020 r. kraje te dotyka zarazem najgorsza od ponad czterech dekad susza w regionie.
Obecne ulewne deszcze, jakie nawiedzają północne hrabstwa Kenii i oraz stolicę Nairobi spowodowały rozległe powodzie, w wyniku których ok. 36 tys. osób musiało opuścić miejsca zamieszkania, a 46 straciło życie w ciągu ostatniego miesiąca. 32 ofiary śmiertelne wskutek powodzi odnotowano również w Somalii oraz 33 w Etiopii.
Guardian NewsRóg Afryki jest jednym z regionów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne. Ekstremalne zjawiska pogodowe występują w tym rejonie z coraz większą częstotliwością i intensywnością.
Od października 1997 r. do stycznia 1998 r. w pięciu krajach regionu w gigantycznych powodziach spowodowanych ulewnymi deszczami spowodowanymi przez El Niño zginęło ponad 6000 osób.
Do końca 2019 r. co najmniej 265 osób zginęło, a dziesiątki tysięcy zostało wysiedlonych w wyniku dwóch miesięcy nieprzerwanych opadów w kilku krajach Afryki Wschodniej (Burundi, Dżibuti, Etiopia, Kenia, Somalia, Sudan Południowy, Tanzania, Uganda).
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.