Potrzeba prawnego zakazu stosowania in vitro

"Sprawą niezwykle pilną jest prawne wprowadzenie zakazu stosowania zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), którego skala zagrożeń jest w społeczeństwie coraz szerzej znana" - czytamy w komunikacie Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, która 16 i 17 maja obradowała w Warszawie.

Wiosenna sesja Rady poświęcona była m.in. dyskusji nad koniecznością zagwarantowania ochrony prawnej życia poczętego, rozmawiano też o formacji duchowej narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa. Wspominano zmarłego w lutym br. o. Andrzeja Rębacza, długoletniego dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Poniżej publikujemy pełny komunikat Rady KEP ds. Rodziny:

Komunikat Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 16-17 maja 2011 r. w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym w Warszawie przy ul. Dewajtis 3, odbyła się wiosenna sesja Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W sesji wzięli udział członkowie Rady ds. Rodziny KEP: ks. bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady, ks. abp Henryk Hoser, ks. bp Stanisław Stefanek, ks. bp Grzegorz Kaszak, ks. bp Romuald Kamiński, konsultorzy Rady, diecezjalni duszpasterze rodzin oraz diecezjalni doradcy życia rodzinnego.

W referatach wygłoszonych w pierwszym dniu obrad przez prof. Krystiana Wojaczka oraz ks. prof. Jerzego Bajdę podkreślono znaczenie formacji duchowej w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz poświęcono wiele uwagi adhortacji apostolskiej „Familiaris Consortio” w trzydziestym roku od jej ogłoszenia. Przypomniano, że przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa winno doprowadzić ich do żywej relacji z Bogiem oraz podjęcia chrześcijańskiego stylu życia. Wieczornemu spotkaniu towarzyszyło wspomnienie o śp. ojcu Andrzeju Rębaczu, długoletnim dyrektorze Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

W drugim dniu obrad biskupi poinformowali o przygotowaniach do Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, które odbędzie się w dn. 30 maja - 3 czerwca 2012 r. oraz zdali relację z Międzynarodowego Kongresu Rodzin, jaki odbył się w Rzymie w październiku 2010 r. Przypomniano nauczanie Benedykta XVI dotyczące przygotowania do sakramentu małżeństwa, wyrażone szczególnie w przemówieniu papieża do pracowników Roty Rzymskiej.

Przedstawiono także relacje z różnych inicjatyw związanych z duszpasterstwem rodzin w Polsce, jak i za granicą. Zgromadzeni wyrazili nadzieję, że polscy parlamentarzyści opowiedzą się za przyjęciem ustawy gwarantującej pełną ochronę prawną życia wszystkich dzieci poczętych, a ostatnio popartą podpisami ponad pół miliona obywateli. Sprawą niezwykle pilną jest prawne wprowadzenie zakazu stosowania zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), którego skala zagrożeń jest w społeczeństwie coraz szerzej znana. Wyrażono także głęboki niepokój pogarszającą się sytuacją materialną rodzin i brakiem dostatecznego wsparcia ze strony odpowiedzialnych instytucji rządowych i samorządowych.

Przeżyta w ostatnim czasie beatyfikacja Jana Pawła II niech będzie nowym impulsem do podjęcia wzmożonych działań na rzecz obrony życia i rodziny. Wszystkie te sprawy powierzamy modlitwom całej wspólnoty Kościoła w Polsce.

Bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
wiecej »