Wyższe świadczenia rodzinne, wyższe progi do nich uprawniające oraz dodatki - szczególnie dla rodzin wielodzietnych - to postulaty kierowane pod adresem władz przez członków Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
Stanowisko w sprawie świadczeń rodzinnych i wsparciu rodzin wielodzietnych
Mając na uwadze trudną sytuację rodzin, szczególnie wychowujących większą liczbę dzieci, a także systematyczne zmniejszanie się liczby dzieci uprawnionych do świadczeń rodzinnych, w kontekście prac nad budżetem państwa na rok 2011, uważamy za niezbędne i postulujemy:
- podwyższenie świadczeń rodzinnych i progu do nich uprawniającego;
- podwyższenie dodatków do zasiłku rodzinnego, w tym szczególnie dodatku dla dzieci z rodzin wielodzietnych.
Ubóstwo dzieci w Polsce jest problemem i wyzwaniem stojącym przed rodzinami i państwem, które nie może być obojętne na sytuację dzieci i młodzieży. Zasięg biedy wśród dzieci jest wyższy niż w innych krajach Europy - alarmowały w tej sprawie także odpowiednie urzędy Unii Europejskiej.
Niewątpliwie wśród różnych typów rodzin w najtrudniejszej sytuacji są rodziny wielodzietne (z trójką i więcej dzieci) wychowujące niemal 1/3 wszystkich polskich dzieci. W tych właśnie rodzinach mamy do czynienia ze szczególnie głębokim ubóstwem – 36 proc. tych rodzin żyje poniżej tzw. ustawowej granicy ubóstwa (dane na 2007 r.). Sytuacja ta utrudnia zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych i zdrowotnych dzieci wychowywanych w tych rodzinach, wpływa także na ich gorszą edukację.
Pomimo takiej sytuacji w Polsce postępuje proces utraty uprawnień do świadczeń rodzinnych. Wynika on z utrzymywania na niezmienianym od roku 2004 roku poziomie progu uprawniającego do zasiłku rodzinnego (504 zł na członka rodziny) i powiązanych z nim dodatków. Powoduje to drastyczne zmniejszanie się liczby uprawnionych do tych świadczeń. Tylko w latach 2006-2008 liczba uprawnionych dzieci zmniejszyła się o 827 tysięcy! Utrzymywanie progu dochodowego na tym samym poziomie spowoduje dalsze ograniczanie liczby uprawnionych do świadczeń rodzinnych! Strata uprawnienia do zasiłku rodzinnego to również utrata uprawnień do związanych z nim dodatków, w tym dodatku na dojazd do szkoły i dodatku na dzieci z rodzin wielodzietnych. Zaznaczyć należy, że w większości krajów Unii Europejskiej zasiłki rodzinne są przyznawane wszystkim dzieciom, bez względu na dochód, jaki posiadają ich rodziny.
Problem, na który wskazujemy, jest znany organom państwa od wielu lat, niestety brak jest stosownych decyzji, aby go zmienić. Nie przekonują nas sugestie, że brak jest środków na realizację takich postulatów. Utrzymywanie ostatniej pozycji wśród krajów Unii Europejskiej, jaką ma Polska w wydatkach na rodzinę, jest zawstydzający. Jeśli z okazji przygotowań do Euro 2012 wydajemy kilka miliardów złotych na same stadiony, to stać nas na zabezpieczenie najbardziej elementarnych świadczeń dla dzieci. Wymaga to jednak uczynienia priorytetu wsparcia dzieci z rodzin ubogich rzeczywistym, a nie werbalnym.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.