Funkcjonariusze chińskiego urzędu bezpieczeństwa zakazali podziemnym wspólnotom katolickim w Szanghaju uczestniczenia w Światowym Dniu Modlitwy za Kościół w Chinach.
Będzie on obchodzony z inicjatywy Benedykta XVI we wtorek 24 maja, ale niektóre wspólnoty miejscowe postanowiły przybyć do Szeszanu już 21 bm. Tam, w narodowym sanktuarium maryjnym chcą włączyć się w ogólnoświatową modlitwę za Kościół w Chinach.
„Atmosfera jest bardzo napięta i będziemy musieli zachować milczenie” – powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews jeden z księży chińskich. Jednocześnie zapewnił, że katolicy chińscy chcą być posłuszni wskazaniom papieskim.
To właśnie Ojciec Święty ustanowił w swym liście do katolików chińskich z 27 maja 2007 r. Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w tym azjatyckim kraju, wyznaczając jednocześnie na jego odbycie 24 maja – święto Matki Bożej Wspomożenia Chrześcijan. Papież wyraził wówczas pragnienie, aby przez modlitwę umacniała się jedność między katolikami „podziemnymi” (tzn. dochowującymi wierności Stolicy Apostolskiej) a „oficjalnymi” (kontrolowanymi przez rząd i nie uznającymi papieża za najwyższą władzę) oraz o ich łączność z Biskupem Rzymu. W czasie tych modlitw wierni proszą również Pana o siłę w wytrwaniu i w dawaniu świadectwa chrześcijańskiego, mimo cierpień i prześladowań chrześcijan w najludniejszym państwie świata.
Według rozmówcy włoskiej agencji, tamtejsi katolicy są ciągle jeszcze wstrząśnięci rozmiarami przemocy, stosowanej przez reżym wobec nich. Chodzi zwłaszcza o wyświęcanie biskupów bez zezwolenia papieża, deportacje biskupów i księży oraz zmuszanie ich do udziału w zwołanym przez władze VIII Narodowym Zgromadzeniu Katolików Chińskich w Pekinie.
Obradowało ono, mimo stanowczego zakazu papieża, w grudniu ub.r. z udziałem wielu biskupów, księży, sióstr zakonnych i świeckich katolików, przybyłych w większości pod przymusem. Jednym z jego zadań był wybór kierownictwa proreżymowego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) i księży w celu konsekrowania ich na biskupów bez zgody papieża.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.