Reklama

Popularyzatorzy nauki spotkają się w Warszawie

Blisko tysiąc przedstawicieli środowisk naukowych z całego świata przyjedzie tym tygodniu do Warszawy na konferencję Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Nauki (Ecsite). Gospodarzem spotkania będzie Centrum Nauki Kopernik (CNK), a hasłem - "Wolność".

Reklama

22. konferencja Ecsite to największe w Europie spotkanie reprezentantów instytucji zajmujących się edukacją i komunikacją naukową.

Od 26 do 28 maja w "Koperniku" będzie można spotkać dyrektorów centrów nauki, muzeów techniki i historii naturalnej, przedstawicieli środowisk naukowych i akademickich, kuratorów i twórcy interaktywnych wystaw, demonstratorów pokazów naukowych i przedstawicieli firm przygotowujących wystawy.

W spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele stowarzyszeń pozarządowych i uniwersytetów z Ameryki, Australii, Azji i Afryki.

"To największa w Polsce, od momentu odzyskania niepodległości, konferencja edukacyjno-naukowa" - powiedział PAP Robert Firmhofer dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Jak podkreślił, Warszawa jest najbardziej wysuniętym na wschód ośrodkiem, w którym ta konferencja kiedykolwiek się odbywała. "Chcielibyśmy, by do tego klubu, który składa się głównie z zamożnych państw Europy Zachodniej, dołączyło jak najwięcej ośrodków z naszej części Europy" - podkreślił dyrektor CNK.

Co roku konferencji Ecsite towarzyszy inne hasło. Polacy zaproponowali, by hasłem majowego spotkania była "Wolność". "Wolność jest fantastycznym tematem, bo może oznaczać zarówno wyzwanie, szansę, jak i zagrożenie. Jest ważna również w kontekście nauki i badań naukowych, w relacjach nauka-społeczeństwo, nauka-biznes i nauka-politycy" - wyjaśnił Firmhofer.

Goście warszawskiej konferencji wysłuchają m.in. japońskiego astronauty Mamoru Mohri, który jest też dyrektorem National Museum of Emerging Science and Innovation w Tokio. Podczas swojego wystąpienia opowie o niedawnym trzęsieniu ziemi w Japonii i roli centrów nauki w takich sytuacjach. Jednym z prelegentów będzie też Derrick de Kerckhove - asystent i następca Marshalla McLuhana, znanego w świecie "proroka internetu".

Podczas trzydniowego spotkania zagraniczni goście wymienią się doświadczeniami w dziedzinie nauki komunikacji i edukacji naukowej i zastanowią się nad możliwościami wspólnego działania. Wezmą również udział w 15. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (28 maja).

W związku z konferencją z utrudnieniami muszą liczyć się jednak wszyscy, którzy chcieli zwiedzić "Kopernika". Między 24 a 29 maja placówka będzie zamknięta.

Stowarzyszenie Ecsite istnieje od ponad 20 lat. Obecnie skupia profesjonalnych popularyzatorów nauki z 400 instytucji z 50 krajów świata. Poza krajami europejskimi jego członkami są m.in. USA, Kanada, Meksyk, Argentyna, Egipt.

Centrum Nauki Kopernik jest członkiem Ecsite od 2004 roku. Od 2008 roku dyrektor CNK zasiada w zarządzie stowarzyszenia. Z Polski do Ecsite należą m.in.: Centrum Nauki Experyment z Gdyni, Centrum Hewelianum z Gdańska, Centrum Nauki Skłodowska-Curie - Katowickie Towarzystwo na Rzecz Budowy i łódzki "Park miniatur".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama