PiS chce komisji śledczej ws. finansowania PO

PiS złożyło w czwartek wniosek o komisję śledczą do zbadania nieprawidłowości w finansowaniu PO w związku z - jak twierdzi PiS - nieformalnymi związkami jednego z jej założycieli Mirosława Drzewieckiego z "grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, tzw. mafią pruszkowską".

Zgodnie z intencją wnioskodawców komisja powinna liczyć 8 członków; miałaby być zobowiązana do złożenia sprawozdania do 30 września 2011 roku.

PiS już kilka dni temu zapowiedziało wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie. Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe PiS, w czwartek rano wniosek wpłynął do laski marszałkowskiej.

Wniosek PiS to pokłosie informacji polityka tej partii, b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, który w opublikowanym w maju wywiadzie dla tygodnika "Uważam Rze" powiedział m.in., że Piotr K., ps. Broda złożył w 2009 r. zeznania obciążające Drzewieckiego (wówczas ministra sportu).

Według Kamińskiego miało z nich wynikać, że Drzewiecki "utrzymywał przestępcze kontakty z gangsterami z grupy pruszkowskiej". "Sprawa dotyczyła jego zaangażowania w proceder legalizowania pieniędzy mafii, czyli prania brudnych pieniędzy. Z informacji tych wynikało również, że część tych środków przeznaczono na nielegalne finansowanie PO" - zaznaczył b. szef CBA.

Odnosząc się do tego, rzecznik prokuratora generalnego Mateusz Martyniuk mówił, że w zeznaniach świadka koronnego Piotra K., ps. Broda, w żadnym miejscu nie pojawia się informacja o rzekomym finansowaniu PO z nielegalnych źródeł.

Jak czytamy we wniosku PiS, do zadań komisji miałoby należeć zbadanie, czy i w jakim zakresie współzałożyciel i skarbnik PO Mirosław Drzewiecki podejmował działania w celu pozyskiwania środków finansowych z nielegalnych źródeł. Poza tym miałaby sprawdzić, czy i w jakim zakresie Drzewiecki uczestniczył w praniu pieniędzy należących do zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym.

Komisja miałaby ponadto przyjrzeć się zachowaniu procedur prawnych w związku z finansowaniem stowarzyszenia i partii PO RP oraz legalności działania organów ścigania i prokuratury w trakcie wyjaśniania sprawy prania pieniędzy i nielegalnego finansowania PO.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli innych ugrupowań i arytmetyki sejmowej, wniosek PiS nie ma szans na przyjęcie. Sceptycznie do pomysłu partii Jarosława Kaczyńskiego odnoszą się bowiem PO, PSL, SLD i PJN. Sojusz nie wyklucza jednak powołania takiej komisji w następnej kadencji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
wiecej »