Cystersi z Winnik k. Stargardu Szczecińskiego planują rozpocząć budowę nowego klasztoru. Wspólnota cysterska jest pierwszą na Pomorzu Zachodnim. Istnieje ona od 2005 roku.
- Nasz powrót na Pomorze Zachodnie napawa nadzieją, że bogata historia naszego zakonu przerwana przez sekularyzację Pomorza przed 470 laty, na nowo ożyje i wyda owoce codziennej modlitwy i pracy mnichów, żyjących pod Regułą Św. Benedykta - powiedział o. Rajmund Guzik, były ekonom opactwa cysterskiego Wąchocku.
Winniki to filia tego Opactwa. - Otworzyliśmy już Cysterski Dom Rekolekcyjny - miejsce Odnowy Duchowej, zbudowaliśmy świetlicę środowiskową dla dzieci z okolicy, a w niedalekiej przyszłości ruszamy z budową klasztoru - dodaje przełożony wspólnoty, który za zgodą opata będzie chciał utworzyć również dom dla bezdomnych. Obok Domu Rekolekcyjnego mają również powstać pustelnie. Docelowo ma być ich dziewięć.
Cystersi teren w Winnikach otrzymali w 2005 roku. Był to dar w postaci 37 hektarów ziemi z budynkiem z cegły do remontu. Ziemię przekazał Bogusław Józef Młodzieniak z Winnik. O. Guzik poinformował, że zakonnicy zajmują się obecnie wytwarzaniem świec i różańców. Prowadzą również ogród ziołowy, który pełni charakter edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Zakonnicy wytwarzają również leki ziołowe.
Winniki leżą przy trasie nr 20 między Stargardem Szczecińskim a Drawskiem Pomorskim w gminie Węgorzyno. Wszelkie ofiary na budowę klasztoru można przekazywać na konto: Ojcowie Cystersi w Winnikach 10, 73-155 Węgorzyno, BS Goleniowie o/Węgorzyno nr konta 56937510253900376620000010.
Zakon Cystersów został założony w 1098 przez św. Roberta z Molesmes. Pierwsze klasztory na ziemiach polskich powstały ok. 1153 roku w okresie najbardziej dynamicznego rozwoju Zakonu Cysterskiego w Europie. W XII i XIII wieku Zakon Cystersów poprzez swoją duchowość i różne działania kulturowe wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się oblicza kulturowego Europy. Był jednym z ważniejszych łączników między Polską a Europą Zachodnią. Średniowieczne klasztory na ziemiach polskich wywodzą się z dwóch linii filiacyjnych: Clairvaux i Morimond. Fundatorami opactw byli książęta, możni i duchowni.
W Polsce są cztery opactwa: Szczyrzycu k. Limanowej, Mogile, Jędrzejowie i Wąchocku. Jest też 5 przeoratów (Henryków, Kraków Szklane Domy, Krzeszów, Sulejów. Oliwa) i kilka rezydencji. Skupiają się one w Polskiej Kongregacji Cystersów Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.
Poza klasztorami cysterskimi i pocysterskimi istnieją w Polsce również liczne kościoły fundacji cysterskiej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.