Chcę, by ten wielki papież znalazł godne miejsce w historii – powiedział inicjator powstania muzeum, czołowy włoski senator Stefano De Lillo. Dodał, że gdy Pius XII był ceniony za życia, a gdy zmarł, premier Izraela Golda Meir stwierdziła, że umarł „wielki sprawiedliwy”.
Plany budowy muzeum znajdują się jeszcze na wczesnym etapie, ale były już omawiane podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez senatora w tym miesiącu. Pomysł zyskał dla tego projektu wsparcie m.in. ze strony byłego premiera Włoch Giulia Andreottiego.
Jedną z największych przeszkód w powstaniu muzeum sa stale powtarzane oskarżenia, że Pius XII nie zrobił wystarczająco dużo dla ratowania Żydów podczas wojny. Sen. De Lillo ma nadzieję, że nowe muzeum pomoże w wyjaśnieniu tej sprawy.
- Jest wiele pism Żydów włoskich i rzymskich, którzy dziękowali papieżowi za to, że zgodził się na ich ukrywanie w klasztorach, kościołach i innych stytuc Jach kościelnych. Szacuje się, że co najmniej 5000 osób zostało uratowanych przez bezpośrednie działanie Papieża – mówi senator. - Można powiedzieć, że tego typu muzeum jest w stanie pomóc w oddaniu prawdy historycznej, w pełnej harmonii z naszymi starszymi braćmi Żydami, z którymi nasze porozumienie jest bardzo dobre – dodaje De Lillo.
Pomysł muzeum podsunęła mu 90-letnia zakonnica z New Jersey s. Margherita Marchione, która od 1955 r. prowadzi kampanię na rzecz oczyszczenia imienia Piusa XII.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.