Początek zmierzchu Facebooka?

Choć Kanadyjczycy należą do najzagorzalszych użytkowników internetu na świecie, to jednak właśnie w Kanadzie Facebook stracił tylko w maju 1,5 mln użytkowników - podały w ostatnich dniach kanadyjskie media.

Portal insidefacebook.com podał, a za nim kanadyjskie media, że średnio miesięcznie Facebookowi przybywało ok. 20 mln użytkowników na całym świecie, ale kwiecień i maj były znacznie gorsze, właśnie ze względu na rezygnację użytkowników. Facebookowi przybyło "tylko" 13,9 mln nowych profili w kwietniu i 11,8 mln w maju. Straty są spowodowane przede wszystkim odejściami Kanadyjczyków (1,5 mln w maju) i mieszkańców Stanów Zjednoczonych (6 mln).

Ten największy portal społecznościowy, przypomniał globalnews.ca, ma obecnie 687 mln aktywnych użytkowników, a wzrost popularności wśród internautów zawdzięcza głównie użytkownikom z krajów takich jak Indie, Brazylia czy Meksyk.

Dane o spadku liczby użytkowników w Kanadzie i USA pochodzą z analizy niezależnego serwisu Inside Facebook, który z kolei badał dostępne informacje o aktywnych użytkownikach portalu. Inside Facebook zastrzegał co prawda, że jego własna metodologia liczenia użytkowników może nie być doskonała, a inni obserwatorzy rynku mogą przeprowadzać analizy zupełnie inaczej. Wskazywał jednak, że spadek liczby użytkowników w Kanadzie czy USA dotyczy krajów, które pierwsze zaczęły się interesować Facebookiem. Zwracano też uwagę, że także analizy innych dużych firm wykazywały mniejszą liczbę aktywnych użytkowników na początku roku. Inside Facebook nie przesądzał jednak, że zmierzony spadek to początek jakiegoś bardziej długoterminowego trendu.

Sam Facebook w specjalnym komunikacie zaprzeczył informacjom Inside Facebook.

W Kanadzie, tak samo jak w wielu krajach, niektóre opcje dostępne na Facebooku budzą niepokój w kwestiach ochrony prywatności.

W 2010 r. kanadyjski Privacy Commissioner, odpowiednik polskiego GIODO, prowadził przegląd zmian, jakie Facebook musiał wprowadzić dla kanadyjskich użytkowników, dotyczących np. przekazywania prywatnych informacji stronom trzecim. Jednak w komunikacie Privacy Commissioner z września ub.r. zastrzegał, że "nasza praca z Facebookiem się nie zakończyła (...) podejmiemy działania, jeśli dojdziemy do wniosku, że istnieją nowe potencjalne naruszenia kanadyjskiego prawa o ochronie prywatności".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  wiecej »