„W Tobie jest źródło życia”. Pod takim hasłem w Ośrodku „Concordia” pod Herdorfem na zachodzie Niemiec odbywa się Polonijne Spotkanie Młodych. Na zlot z polskich misji katolickich w całych Niemczech przybyło w sumie ponad 2 tys. młodych oraz towarzyszący im rodzice i kapłani.
„Przybyli oni z różnych części Niemiec, z wszystkich landów. Grupy zaznaczyły swoją obecność transparentami, które stały się pięknym elementem dekoracyjnym całej doliny – powiedział Radiu Watykańskiemu s. Andrzeja z Concordii. – Tegorocznym gościem jest bp Antoni Długosz. On też dokonał poświęcenia krzyża, który stanął w dolinie „Concordii”. Przewodniczył Mszy koncelebrowanej przez wszystkich obecnych księży Polskich Misji w Niemczech i wygłosił homilię do bardzo licznie zebranych młodych, również do całych rodzin. Uczestnicy dzisiejszego spotkania dokonują wyboru między życiem a śmiercią, szukając prawdziwego źródła życia, którym jest Jesus Chrystus. Całą dolinę pokryły kolorowe róże, które młodzi – jako symbol życia – złożyli pod krzyżem i przed pomnikiem bł. Janem Pawłem II. Przybył również do nas ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego.
Podczas tegorocznego Spotkania Młodych dziękujemy za beatyfikację bł. Jana Pawła II. Młodzi na placu otrzymają ikonę Chrystusa. Wspominamy wielkiego patrona młodych, który w najpiękniejszy sposób swoim życiem ukazał nam ikonę Chrystusa – Jego oblicze pełne Miłości Miłosiernej. Zamysłem pierwszego Polonijnego Spotkania Młodych było duchowe przygotowanie do Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Ale i dziś młodzi podejmują zaproszenie Ojca Świętego. W tym roku 90-osobowa grupa młodzieży z „Concordii” udaje się do Madrytu. Dlatego też na tegoroczne Spotkanie przybył do nas ks. Grzegorz Suchodolski. Wraz z nim „młodzież madrycka”, ubrana w specjalnie przygotowane koszulki, złożyła dużą świecę z logo Światowych Dni Młodzieży w Madrycie przed obrazem bł. Jana Pawła II.
Jak co roku, o godz. 15.00 przeżywaliśmy Nabożeństwo Miłosierdzia Bożego. Dla tutejszych mieszkańców Niemiec szokujący jest widok dwóch tysięcy młodych ludzi trwających na kolanach w milczeniu i modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Wieczorny Apel Jasnogórski poprowadzą o. Kamil Szustak, paulin z Jasnej Góry, i ks. Sławomir Oder. Od rana już towarzyszą nam trzy zespoły muzyczne – „Siewcy Lednicy”, klerycki zespół „Gaudeamus” księży chrystusowców z Poznania i zespół młodzieżowy „Voluntate Dei” z Polskiej Misji z Leverkusen Remscheid.
Jesteśmy szczęśliwi, że w naszej dolinie „Concordii” przeżywamy tak wielkie wydarzenie i święto młodości, które jest zarazem złożeniem świadectwa wiary i przynależności do Chrystusa tak wielkiej liczby młodych osób mieszkających na niemieckiej ziemi” – powiedział papieskiej rozgłośni służebniczka, s. Andrzeja Spyra.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.