Unikalny fresk z XV wieku odnaleźli na stanowisku w północnej Bułgarii tamtejsi archeolodzy - poinformował serwis internetowy Sofia Echo.
Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Wielkie Tyrnowo, stolicy obwodu o tej samej nazwie, na terenie dziedzińca cerkwi św. Piotra i Pawła, zbudowanej w okresie panowania cara bułgarskiego Kałojana (1197-1207 r.).
Średniowieczny fresk na osiemnastu fragmentach ściany odkrył zespół archeologów pod kierunkiem prof. Mikołaja Owczarowa i prof. Hitko Waczewa na dziedzińcu monastyru, na głębokości 1,5 metra pod powierzchnią gruntu.
Fresk przedstawia postacie świętych oraz rozmaite sceny o tematyce religijnej. Jego kolorystyka zachowała się w dobrym stanie. Według naukowców, został on wykonany w I połowie XV wieku i stanowił dekorację ścian cerkwi.
Prawdopodobnie fresk został zniszczony i odpadł od ściany w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w XVI wieku. Podczas prac remontowych w cerkwi po trzęsieniu ziemi elementy ściany z uszkodzonym freskiem zostały złożone w ziemi.
Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwacyjnych znalezisko zostanie przekazane do Muzeum Archeologicznego w Wielkim Tyrnowie.
Wcześniej pojawiły się doniesienia o wycieku produktów naftowych do morza.
Tym razem nie wyruszyło z Betlejem, a ze względu na sytuację w Ziemi Świętej, z Górnej Austrii.
Według wcześniejszych doniesień w nalocie na szkołę zginęło co najmniej siedem osób.
"Władimir Putin nigdy nie zgodziłby się na misję prowadzoną wyłącznie przez UE lub nawet NATO"
W wyniku tej operacji na terenie obiektu wybuchł "ogromny pożar".