Marszałek województwa małopolskiego jest właścicielem kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Wprawdzie nie utrzymuje go z budżetowych pieniędzy, ale wkrótce może to się zmienić - informuje "Dziennik Polski".
Pomieszczenia do wykonywania praktyk religijnych i skorzystania z posługi kapłana to już w instytucjach publicznych niemal norma. W szpitalach czy na lotniskach znajdują się jednak kaplice, ale kościół należący do instytucji to rozwiązanie raczej niespotykane.
Tak właśnie jest na terenie Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego w krakowskim Kobierzynie. A wszystko dlatego, że szpital to zespół budynków, wśród których jest także gmach kościoła.
Do niedawna nawet marszałek województwa Marek Sowa nie wiedział, że na do majątku samorządu należy też świątynia. Dowiedział się o tym, gdy zarząd województwa musiał rozpatrzyć wniosek o dotację na jej utrzymanie.
Zarząd co prawda wsparcia nie przyznał, bo byłoby to niezgodne z prawem, ale znalazł rozwiązanie, które w praktyce będzie oznaczać przejęcie utrzymania kościoła. Formalnie rachunki będzie płacił szpital, którego właścicielem jest samorząd województwa. "Będzie on funkcjonował tak jak kaplice w innych szpitalach, a posługę będzie sprawował kapelan" - mówi Sowa.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.