W sobotę w Mikołajkach odbędą się żeglarskie zaduszki. Spotkanie upamiętniające zmarłych żeglarzy rozpocznie się mszą w miejscowym kościele, później zaplanowany jest muzyczny wieczór.
To już 18. edycja zaduszek żeglarskich w Mikołajkach na Mazurach. Odbywają się one co roku w listopadzie, a swoją genezę mają w tragicznych wydarzeniach z roku 2007. Wówczas latem przez mazurskie jeziora przeszedł biały szkwał zabierając życie 12 żeglarzy.
Wydarzenie w Mikołajkach rozpocznie się mszą w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Czuwanie muzyczne zaplanowano w tawernie w wiosce żeglarskiej.
Tegoroczne wakacje były najtragiczniejsze od lat, jeśli chodzi o liczbę utonięć na Warmii i Mazurach - poinformował PAP asp. Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. W wakacyjne miesiące życie w wodzie straciło 26 osób; od początku roku do końca września utonęły 44 osoby.
O tym, jak groźna może być pogoda, przekonali się wodniacy i żeglarze pod koniec lipca. Utonęły wtedy trzy osoby, a przez mazurskie jeziora przeszła nawałnica porównywana do tragicznego białego szkwału. Służby poszukiwały zatopionych łódek i ściągały z trzcinowisk żaglówki, których sternicy nie poradzili sobie w trudnych warunkach.
W ubiegłoroczne wakacje utonęło 10 osób, a w całym 2023 roku - 24 osoby. Jeszcze rok wcześniej w 2022 roku podczas wakacyjnych miesięcy życie w wodzie straciło 21 osób, a w całym 2022 roku 48 osób. Niezmiennie przyczynami tragedii nad wodą są: alkohol, brawura, lekceważenie zasad bezpiecznego żeglowania, np. nieużywanie kamizelek ratunkowych.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.