Urzędujący od 2017 r. prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, 31 grudnia 2024 r., podpisał ustawę o zniesieniu kary śmierci.
Inicjatorem projektu ustawy jest Edwin Mushoriwa, poseł opozycji, który z powodzeniem przedstawił ustawę na posiedzeniu parlamentu, zdominowanego przez rządzącą ZANU.
Mushoriwa pozytywną odpowiedź parlamentu określił „kamieniem milowym, który faktycznie osiągnęliśmy".
Do chwili obecnej w Zimbabwe z wyrokiem śmierci osadzonych było 62 więźniów, z których większość pochodzi z biednych środowisk - jak wskazał inicjator ustawy.
Dodał przy tym, że „kara śmierci z natury nie jest częścią naszej kultury. Jest to kara, która została nałożona w epoce kolonialnej. Dlatego po prostu uważamy, że kara śmierci jest niewłaściwa”.
Parvais Jabbar, dyrektor wykonawczy londyńskiej organizacji pozarządowej Death Penalty Project, wskazuje, że tym samym Zimbabwe dołączyło do dwóch trzecich krajów świata, które nie stosują już kary śmierci. Dodaje, że „w samej tylko Unii Afrykańskiej było wiele krajów, które w ostatnich latach zniosły karę śmierci. Zatem wyraźnie widać, że w tej kwestii ma miejsce ruch afrykański”.
Równocześnie wyraził nadzieję, „że będzie to bodziec dla innych krajów w regionie, aby również rozważyły zniesienie kary śmierci – takich krajów jak Kenia i innych”.
W społeczeństwie pojawiają się jednak również głosy, iż kara śmierci powinna „obowiązywać i pozostać w mocy, jako środek odstraszający, ponieważ zanim mówiono o zniesieniu kary śmierci, ludzie nie zabijali się nawzajem tak, jak to robią teraz”.
Wraz z obecną decyzją, Zimbabwe dołącza do 24 krajów Afryki Subsaharyjskiej, które zniosły karę śmierci za wszystkie przestępstwa, podczas gdy dwa kolejne kraje zniosły ją wyłącznie za zwykłe przestępstwa.
Ostatnia znana egzekucja w Zimbabwe miała miejsce w 2005 r., chociaż sądy w dalszym ciągu orzekały wyroki śmierci w przypadkach morderstw.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.