Amerykański sekretarz obrony Pete Hegseth spotka się w czwartek w Waszyngtonie z swym brytyjskim odpowiednikiem Johnem Healeyem. Rozmowa ma koncentrować się głównie na planie pokojowym dla Ukrainy. "Będziemy kontynuować te prace w Waszyngtonie w nadchodzących dniach" - zapowiedział Healey.
Reuters zwraca uwagę, że wizyta brytyjskiego ministra obrony odbywa się w czasie, gdy europejscy przywódcy ścigają się, aby opracować plan pokojowy, który mają przedstawić Waszyngtonowi. Następuje to w ślad za tym, jak prezydent Donald Trump wstrzymał w poniedziałek pomoc wojskową dla Kijowa po burzliwej dyskusji w minionym tygodniu w Białym Domu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Po weekendowych spotkaniach ze światowymi przywódcami szef brytyjskiego rządu Keir Starmer powiedział, że będzie wciąż rozmawiał z przyjaciółmi i sojusznikami, aby zabezpieczyć drogę do trwałego pokoju. W minionym tygodniu przebywał on w Waszyngtonie, w celu omówienia z prezydentem Donaldem Trumpem kwestii zapewnienia "bezpiecznego i trwałego pokoju na Ukrainie".
Po powrocie do Londynu Starmer gościł przywódców europejskich, w tym Zełenskiego i prezydenta Francji Macrona.
"Podczas gdy większość przywódców nie podała szczegółów, Macron powiedział, że plan będzie obejmował miesięczne zawieszenie broni, dotyczące ataków powietrznych i morskich. Jednak w poniedziałek brytyjski minister obrony Luke Pollard odmówił potwierdzenia zamysłu Macrona. "To nie jest plan, który obecnie popieramy" - cytuje Reuters Pollarda.
We wtorek dążący do poprawy relacji z Trumpem Zełenski wyraził wdzięczność za wsparcie USA w wojnie z Rosją i oswiadczył, że jest gotowy pracować pod przywództwem prezydenta USA, aby doprowadzić do trwałego pokoju.
Także we wtorek, Starmer rozmawiał telefonicznie z przywódcą ukraińskim i pochwalił jego niezachwiane zaangażowanie w zapewnienie porozumienia pokojowego. "Niezbędne jest, aby wszystkie strony pracowały na rzecz trwałego i bezpiecznego pokoju dla Ukrainy tak szybko, jak to możliwe" - podkreślił premier Wielkiej Brytanii.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ san/
Tak mówi premier Tusk. Opozycja wskazuje na wielką woltę, jakiej właśnie dokonuje.
Zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową deficyt na koniec 2025 r. może wynieść ponad 288 mld zł.
To pierwszy taki nakaz wydany wobec dużej firmy technologicznej - podkreślił tygodnik "Nikkei Asia".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie