Zmarł jezuita, który wymyślił hiperłącza

W wieku 97 lat zmarł 9 sierpnia włoski jezuita o. Roberto Busa – twórca katolickiego (i nie tylko) języka informatycznego i główny autor Indeksu Tomistycznego. Już na początku lat pięćdziesiątych zaczął wykorzystywać wielkie wówczas elektroniczne maszyny liczące („mózgi elektronowe”) do sporządzenia pełnego zestawu wszystkich dzieł św. Tomasza z Akwinu oraz zawartych w nich wyrazów i terminów.

„Jeśli istnieje świętość technologiczna, sądzę, że miałem przywilej spotkania jej: miała ona oblicze ojca Busy” – napisał we wspomnieniu o zmarłym w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano” Stefano Lorenzetto. Przypomniał, że włoski jezuita był wybitnym językoznawcą, filozofem i informatykiem. To jemu użytkownicy internetu zawdzięczają możność surfowania po nim, przechodzenia z jednej strony na drugą przez naciskanie klawisza „z połączeniami zaznaczonymi na niebiesko” czy korzystanie z PC [komputera osobistego], aby napisać mejle i dokumenty tekstowe – podkreślił autor artykułu.
Zwrócił uwagę, że rozpoczynając w 1949 gromadzenie 9 mln słów z dzieł św. Tomasza, o. Busa dotarł do założyciela IBM – Thomasa Watsona. Ten powiedział włoskiemu jezuicie, że wielkie maszyny, jakie wówczas istniały, nie mogły pomóc przy tej pracy. Ale zakonnik nie zrażał się i uciekł się do swego rodzaju podstępu, odwołując się do hasła firmy: „To, co trudne, robimy szybko, a to, co niemożliwe, nieco dłużej”. Watson miał wówczas odpowiedzieć: „Dobrze, ojcze, spróbujemy, ale pod jednym warunkiem: proszę mi obiecać,
że ojciec nie zmieni skrótu IBM – International Business Machines na International Busa Machines”.
To z tego wyzwania technologicznego narodziło się hiperłącze – termin zastosowany przez Teda Nelsona w 1965, ale którego prekursorem był o. Busa 15 lat wcześniej.
Według S. Lorenzetto, zmarły kapłan dokonał kompilacji 118 ksiąg św. Tomasza i 61 innych autorów z nim związanych, podróżując poza tym między Pizą, miastem Boulder w amerykańskim stanie Kolorado i Wenecją.
Przyszły kapłan urodził się 28 listopada 1913 w Vicenzy ( północno-wschodnie Włochy). W 1928 wstąpił do seminarium duchownego, a w 5 lat później rozpoczął nowicjat u jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1940. Studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Był z wykształcenia filozofem i językoznawcą, ale bardzo wcześnie zainteresował się informatyką, w której również stał się wybitnym specjalistą. O. Busa znał łacinę, grekę, język hebrajski, francuski, angielski, niemiecki i hiszpański i – jak przypomniał Lorenzetto – „nie wypowiedział ani jednego słowa zbędnego czy niepotrzebnego”.
Włoski zakonnik był przekonany, że język informatyczny bierze swój początek w inteligencji ludzkiej i jest odzwierciedleniem stwórczej mocy Boga, będącego „autorem i twórcą wszechświata”, o którym „Ewangelie zapewniają nas, że dwa tysiące lat temu zstąpił z nieba”.
Największym i najważniejszym dziełem o. Busy jest „Index Thomisticus. Sancti Thomae Aquinatis operum omnium indices et concordantiae” [Indeks tomistyczny. Indeksy i konkordancje dzieł wszystkich św. Tomasza z Akwinu]. Składa się nań 56 tomów, z których każdy liczy prawie tysiąc stron. W 1990 dzieło to zapisano na CD-Rom, a następnie na DVD.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INTERNET

 • slawek69
  12.08.2011 16:17
  Hmm... czy ktoś tu aby nie przesadził z tym autorstwem hiperłączy (czyli właściwie hipertekstu)?
  A co z takimi postaciami jak Paul Otlet, Vannevar Bush...?

  Niezależnie od powyższego - wielki szacunek dla o. Roberto Busa.
 • Szczepan
  05.05.2015 15:27
  Nikt nie kwestionuje zasług o. R. Busy, ale nie ośmieszajcie tak zacnej postaci bzdurami w stylu "kapłan poświęcił 1,8 mln godzin" na coś tam. Przecież to jest 205 lat!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »