Odpust w Ludźmierzu

Suma odpustowa w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu zakończyła się uroczystą procesją w ogrodzie różańcowym, w której górale nieśli relikwie z krwią bł. Jana Pawła II, a żołnierze Wojska Polskiego figurę Gaździny Podhala.

Wcześniej Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Do Ludźmierza przyjechał również biskup nominat o. Damian Muskus.

Biskup nominat wygłosił homilię, w której podkreślił, że Maryja wciąż przekracza granicę między niebem i ziemią. Wspomniał miejsca najważniejszych objawień na świecie. – Maryi zależy na naszym życiu, nie chce abyśmy się pogubili, dlatego wciąż schodzi na ziemię. Raduje się z nami, ale i nas upomina – mówił bp nominat Damian Muskus.

Zwrócił się szczególnie do księży, aby pomogli wiernym we właściwym odczytywaniu przesłania Maryi i Jej drogi do świętości. – Świętość nie polega tylko na walce ze złem, na szukaniu zła i jego piętnowania. Świętość to przede wszystkim czynienie dobra, a niestety my, kapłani o tym zapominamy – mówił. Dodał, że samo oburzanie się na ludzką biedę, wytykanie różnych błędów nie wystarcza, potrzeba konkretnych czynów, także ze strony duchownych.

Podczas Mszy św. górale przynieśli w procesji z darami regionalne produkty, a żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wraz z małymi góralami w strojach regionalnych specjalne wieńce z kwiatami.
Na zakończenie Eucharystii kard. Dziwisz przekazał relikwie z krwią bł. Jana Pawła II i poświęcił zioła, kwiaty oraz zboża, które przynieśli pielgrzymi. Wielu z nich było ubranych w stroje regionalne. Niektórzy pielgrzymi przybyli do sanktuarium konno.

Uroczystości odpustowe uświetnili śpiewem i grą kapela regionalna i zespół „Podhalanie”, a orkiestra dęta z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ludźmierzu. Do sanktuarium Gaździny Podhala przybyli także pątnicy ze Słowacji, w tym z sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Stropkovie. Obecni były również parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Przybyły też delegacje różnych instytucji i placówek z pocztami sztandarowymi, m.in. górnicy z jednej z kopalni w Bytomiu. Obecni byli przedstawiciele Związku Podhalan z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

Odpust poprzedziły Dni Maryjne, które poprowadził ks. dr Andrzej Dobrzyński. Na uroczystości odpustowe w Ludźmierzu złożyła się także plenerowa premiera opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, oraz wernisaż wystawy obrazów Stanisława Wyrtla „Zachowaj nas, Pani”, przygotowanych jako ilustracja do Litanii Podhalańskiej Wiktora Ignacego Gutowskiego z 1926 r.

Jeszcze dziś wieczorem w ludźmierskiej bazylice podczas Mszy św. o godz. 18.00 artyści wykonają „Wielką Mszę Jana Pawła II” maestro Geralda Spitznera. Wśród wykonawców: Grażyna Zielinska – sopran, prof. Jan Purzycki – skrzypce, prof. Elżbieta Karolak – organy.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczęły się w Ludźmierzu już wieczorem, 14 sierpnia. O godz. 23 zostały ogłoszone wyniki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Laureaci zaprezentowali swoje wiersze. O północy bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przewodniczył uroczystej Pasterce Maryjnej. Zgromadzili się na niej bardzo licznie górale z całego Podhala, Spisza i Orawy. Wielu pielgrzymów korzystało przez całą noc z sakramentu pojednania.

Kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Juchas podkreśla, że poprzez uroczystości przeżywane 15 sierpnia górale i liczni pielgrzymi zbliżają się do obchodów wielkiego jubileuszu 50. rocznicy koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które przypadają na 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »