O przysiędze harcerskiej, mówiącej o służbie innym do końca życia, i odwadze pełnienia tej służby mówił w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski do uczestników Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa w Łagiewnikach.
Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką przybył w niedzielę po południu do miasteczka Jubileuszowego Zlotu 100-lecia Harcerstwa w Łagiewnikach.
"Każde pokolenie harcerskie przysięga, że chce służyć całym życiem. To są słowa z przyrzeczenia harcerskiego, które są jego stałym elementem. Chciałem wam życzyć, żebyście tę postawę służby przez całe życie zachowali w sobie i potrafili realizować przez całe wasze życie" - powiedział prezydent.
Nawiązując do miejsca obozowiska zlotu - w pobliżu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" - prezydent powiedział, że można także "na harcerski sposób tłumaczyć słowa Jana Pawła II +Nie lękajcie się!+", ponieważ "do tego, aby służyć całym życiem, trzeba mieć odwagę i zdolność do prezentowania postawy dzielności w życiu".
Jak podkreślił, każde pokolenie inaczej odpowiadało na pytania o dzielność. "Dzisiaj odwaga to już nie jest wznoszenie barykad, to już nie jest marzenie o polskim państwie, bo ono jest faktem" - mówił prezydent. "Dzisiaj odwaga harcerska i postawa służby przez całe życie dotyczy normalnego państwa polskiego, normalnego społeczeństwa, ludzi, z którymi można zrobić bardzo wiele, jeśli ma się tę postawę służby na rzecz innych. Dzisiejsza odwaga to jest trwanie przy systemie wartości, które stworzyło harcerstwo 100 lat temu; to jest zdolność do upominania się o innych. Dzisiaj odwaga harcerska to także odwaga w kształtowaniu świadomych postaw obywatelskich, bo harcerstwo ma swój sens wtedy, jeśli kształtuje postawy i ludzi potrafiących odpowiadać na wyzwania przyszłości i współczesności" - mówił prezydent Komorowski.
"Życzę wam, abyście potrafili tę postawę służby do końca życia i odwagi w podejmowaniu rzeczy trudnych zachować i u siebie samych i u tych, których wam powierzono w opiekę" - powiedział prezydent, życząc również harcerzom znajdowania satysfakcji własnej poprzez przyjaźnie z ludźmi.
Wcześniej na pl. o. Adama Studzińskiego pod Wawelem prezydent wraz z małżonką odebrał Defiladę Zlotu 100-lecia Harcerstwa. Po spotkaniu w Łagiewnikach prezydencka para zwiedziła Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" z relikwiami błogosławionego, a podczas pobytu w Krakowie zwiedziła także wystawę "Skarby Korony Hiszpańskiej" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa odbywał się w Krakowie od czwartku do niedzieli. W zlocie uczestniczyło blisko 2 tys. harcerzy. Do Krakowa przyjechali reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.
Zlot odbywał się pod hasłem "Całym życiem - przygoda XXI". Jak powiedział PAP komendant Zlotu hm. Krzysztof Jerzy Piaseczny, "pierwsza część tego hasła to odwołanie do pierwszych słów przyrzeczenia harcerskiego, do tradycji i ideałów harcerskich, które są niezmienne - służba Bogu, Ojczyźnie i bliźnim". Natomiast +przygoda XXI+ to spojrzenie w przyszłość, szkoła nowoczesnego harcerstwa, które ma stanowić szkołę charakterów i formować elity nowoczesnego państwa.
Inauguracyjny apel we czwartek wieczorem poprzedziła msza św. odprawiona w Bazylice Miłosierdzia Bożego przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Kard. Dziwisz otrzymał Honorowy Krzyż Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej "Ad Amicum" przyznawany wybitnym przyjaciołom ZHR.
W trakcie zlotu harcerze na wytypowanych wcześniej krakowskich podwórkach zamontowali nowe urządzenia do zabaw dla dzieci, uczestniczyli w grach terenowych. W piątek wieczorem na "Ognisku stulecia" spotkali się harcerze wszystkich pokoleń, a w sobotę uczestniczyli w odsłonięciu popiersia Andrzeja Małkowskiego w Parku im. dra H. Jordana.
W niedzielę harcerscy nurkowie złożyli kwiaty pod podwodną tablicą upamiętniającą Jana Pawła II w kamieniołomie na Zakrzówku, a uczestnicy defilady złożyli kwiaty w Katedrze Wawelskiej i w kryptach na grobach św. Stanisława i św. Jadwigi oraz Józefa Piłsudskiego, gen. Władysława Sikorskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich.
Przed rokiem stulecie harcerstwa w Polsce świętował w Krakowie - również z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonki - Związek Harcerstwa Polskiego.
Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn). Za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską. Istotę różnicy pomiędzy ówczesnym "klasycznym" skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski ujął w słowach: harcerstwo to skauting plus niepodległość, aby podkreślić różnicę w ówczesnych priorytetach polskiego harcerstwa i światowego skautingu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.