W roku szkolnym 2012/2013 Rosja być może wprowadzi do szkół wszystkich szczebli przedmiot o nazwie „Podstawy religii i etyki świeckiej”. Zapowiedział to na konferencji prasowej 31 sierpnia w Moskwie wiceminister oświaty i nauki tego kraju Maksim Dulinow.
„Zbieramy informacje o gotowości wprowadzenia tego przedmiotu we wszystkich regionach Rosji od przyszłego roku szkolnego” – oświadczył wiceminister. Jednocześnie przypomniał, że dotychczas przedmiot ten jest nauczany w 21 (spośród 83) regionach kraju a próby te przyniosły dobre wyniki. Uczniowie uczą się religii lub etyki w ostatniej ćwierci IV i w pierwszej ćwierci V klasy.
Zdaniem wiceministra na dzień dzisiejszy „problemem są nie tyle podręczniki, które są dopracowane, ile opracowanie metodyczne dla nauczycieli”.
Po rewolucji październikowej 1917 r. reżim komunistyczny zabronił nauki religii w szkołach rosyjskich. Według Dulinowa, uczniowie będą mogli wybierać między „podstawami religii” a etyką. Minister poinformował też, że od 2009 r. w czwartych klasach wybranych regionów prowadzona jest w ramach testu „nauka sześciu przedmiotów do wyboru”: prawosławia, islamu, buddyzmu i judaizmu, etyki oraz podstawowej wiedzy o religiach świata.
Z danych za 2010 r. wynika, że 38 proc. spośród ok. 300 tys. uczniów, uczestniczących w tym programie, wybrało etykę, 25 proc. – naukę religii prawosławnej, a 18 proc. – podstawy wiedzy o religiach świata. W Czeczenii większość uczniów opowiedziała się za nauką islamu. Jeśli rzeczywiście religia wejdzie do szkół w przyszłym roku szkolnym, będzie jej uczyć ok. 15 tys. świeckich nauczycieli, którzy przeszli odpowiednie przygotowanie na kursach specjalistycznych.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.