Ponad 70 tys. wiernych przybędzie 22 września na Stadion Olimpijski w Berlinie, aby wziąć udział w Mszy św. pod przewodnictwem Benedykta XVI. Będzie to pierwsza wielka Eucharystia papieża w czasie jego wizyty apostolskiej w Niemczech, w dniach 22-25 września. Ojciec Święty odwiedzi stolicę Niemiec, Erfurt i Fryburg Bryzgowijski.
Ponadto w Mszy św. weźmie udział 1,5 tys. ministrantów, 750 chórzystów i 600 księży. Archidiecezja Berlińska zakończyła rozprowadzanie niedających się sfałszować kart wstępu. „Od kilku dni wszystkie zostały rozdane” – poinformował Thomas Wiese, koordynator przygotowań do papieskiej mszy z ramienia archidiecezji. Osoby bez kart niestety nie będą miały wstępu na stadion i nie przewiduje się też przekazu poza nim a jedynie transmisję telewizyjną.
Jak podkreślił z taką liczbą chętnych nie liczył się nikt z planujących papieską mszę. Wcześniej mówiło się o 35. tys. wiernych i dlatego wybrano stadion a nie plac przed pałacem Charlottenburg.
Wikariusz generalny archidiecezji ks. Ronald Rother przedstawił plany ołtarza. Ma wyglądać podobnie jak podczas wizyty Jana Pawła II w 1996 r. i będzie umieszczony przy bramie maratonowej na połowie jej wysokości. Będzie miał barwy i motywy papieskiego herbu: czarne, czerwone i czarne. Na powierzchni 250 m kw. nakrytej plastikowym dachem podczas mszy będzie się znajdowało ok. 30 duchownych i ministrantów.
Na płycie stadionu przewidziano miejsce dla 10 tys. osób. Zasiądą tam m.in. przedstawiciele życia politycznego, społecznego i Kościoła. Będą wśród nich prezydent Christian Wulff i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.
Zatroszczono się także o miejsce dla 430 osób na wózkach inwalidzkich. Opiekę medyczną będzie sprawować ok. 300 sanitariuszy.
Organizatorzy przypominają, że wszyscy uczestnicy Mszy św. na Stadionie Olimpijskim będą kontrolowani podobnie jak piłkarscy kibice. Dzięki czterem telebimom umieszczonym na stadionie, będzie można obejrzeć transmisję z wizyty papieża w niemieckim parlamencie - Bundestagu, która będzie miała miejsce przed Mszą św.
Eucharystię poprzedzą modlitwy oraz występy chórów i zespołów muzycznych. Na stadionie papież wpisze się także do Złotej Księgi miasta Berlina.
Thomas Wiese stwierdził, że archidiecezja nie przekroczy budżetu w wysokości 3,5 mln euro przeznaczonego na organizację pobytu papieża. Najwięcej, bo ok. 400 tys. euro będzie kosztował ołtarz i mniej więcej tyle samo udźwiękowienie.
Benedykt XVI przybędzie na stadion w "papamobile", w którym przed Mszą zrobi rundę wokół stadionu.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.