„Wiosną wiary” na Kubie nazwał krajową peregrynację figurki Matki Bożej z Cobre kard. Jaime Ortega. Wczoraj przewodniczył on uroczystościom przyjęcia wizerunku w archidiecezji hawańskiej.
Peregrynacja wiąże się z przygotowaniami do jubileuszu 400-lecia znalezienia cudownej figurki, w której Kubańczycy czczą Matkę Bożą Miłosierdzia, patronkę swego kraju. Procesyjna wędrówka rozpoczęła się 8 sierpnia w Santiago de Cuba na wschodzie wyspy, by po przebyciu tysiąca kilometrów dotrzeć do stolicy, położonej na jej zachodnim krańcu.
Jak stwierdził w homilii kard. Ortega, już sama możliwość zrealizowania takiej ogólnokrajowej peregrynacji, pierwszy raz od 60 lat, świadczy o przemianach, jakie dokonują się na wyspie. Jego zdaniem liczny udział wiernych w uroczystościach kościelnych dowodzi, że Kuba na nowo odnajduje wiarę, choć jak przyznał, „niektórzy biurokraci wciąż nie zdają sobie sprawy, że epoka konfrontacji odeszła w przeszłość”. Metropolita Hawany wezwał też wiernych do modlitwy o jedność, pokój i pojednanie w narodzie, także w odniesieniu do tych, którzy pozostają na obczyźnie. „Kuba potrzebuje umocnienia życia duchowego – dodał purpurat. – Chodzi o to, aby nie zagubić wartości i móc wspólnie pracować na rzecz dobra wspólnego. Życie duchowe jest niezbędne dla integralnego rozwoju narodu”.
Masowe wydarzenia kościelne związane z peregrynacją figurki Matki Bożej z Cobre naturalnie przywołują na pamięć pielgrzymkę Jana Pawła II w 1998 r. Pamiętając o niedawnym pobycie kard. Ortegi w Castelgandolfo dziennikarze zapytali go o ewentualną wizytę Benedykta XVI na wyspie. „Papież nie powiedział «nie», ale «jeśli Bóg pozwoli»” – odpowiedział kubański purpurat, dając pewne nadzieje w tej kwestii.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.