„Wiosną wiary” na Kubie nazwał krajową peregrynację figurki Matki Bożej z Cobre kard. Jaime Ortega. Wczoraj przewodniczył on uroczystościom przyjęcia wizerunku w archidiecezji hawańskiej.
Peregrynacja wiąże się z przygotowaniami do jubileuszu 400-lecia znalezienia cudownej figurki, w której Kubańczycy czczą Matkę Bożą Miłosierdzia, patronkę swego kraju. Procesyjna wędrówka rozpoczęła się 8 sierpnia w Santiago de Cuba na wschodzie wyspy, by po przebyciu tysiąca kilometrów dotrzeć do stolicy, położonej na jej zachodnim krańcu.
Jak stwierdził w homilii kard. Ortega, już sama możliwość zrealizowania takiej ogólnokrajowej peregrynacji, pierwszy raz od 60 lat, świadczy o przemianach, jakie dokonują się na wyspie. Jego zdaniem liczny udział wiernych w uroczystościach kościelnych dowodzi, że Kuba na nowo odnajduje wiarę, choć jak przyznał, „niektórzy biurokraci wciąż nie zdają sobie sprawy, że epoka konfrontacji odeszła w przeszłość”. Metropolita Hawany wezwał też wiernych do modlitwy o jedność, pokój i pojednanie w narodzie, także w odniesieniu do tych, którzy pozostają na obczyźnie. „Kuba potrzebuje umocnienia życia duchowego – dodał purpurat. – Chodzi o to, aby nie zagubić wartości i móc wspólnie pracować na rzecz dobra wspólnego. Życie duchowe jest niezbędne dla integralnego rozwoju narodu”.
Masowe wydarzenia kościelne związane z peregrynacją figurki Matki Bożej z Cobre naturalnie przywołują na pamięć pielgrzymkę Jana Pawła II w 1998 r. Pamiętając o niedawnym pobycie kard. Ortegi w Castelgandolfo dziennikarze zapytali go o ewentualną wizytę Benedykta XVI na wyspie. „Papież nie powiedział «nie», ale «jeśli Bóg pozwoli»” – odpowiedział kubański purpurat, dając pewne nadzieje w tej kwestii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.