Kolejni prokuratorzy i biegli pojadą do Smoleńska

Kolejni dwaj prokuratorzy i ośmiu biegłych pracujących dla polskiej prokuratury prowadzącej śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, w środę wyruszą do Smoleńska, by uczestniczyć w oględzinach wraku polskiego samolotu i wszechstronnie go przebadać.

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa przypomniał we wtorek w rozmowie z PAP, że wyjazd prokuratorów i biegłych do Rosji to wynik uzgodnień strony polskiej z Komitetem Śledczym Federacji Rosyjskiej. Według wstępnych zamierzeń, polscy prokuratorzy i biegli mają pozostać w Smoleńsku do końca września, ale może to ulec zmianie, jeśli będzie taka potrzeba.

W środę do Smoleńska mają wyruszyć dwaj prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, sześciu biegłych z zakresu badania wypadków lotniczych i techniki lotniczej oraz dwóch ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. NPW podała, że prokuratorzy i biegli będą uczestniczyć w oględzinach wraku samolotu Tu-154M, a eksperci z CLK wykonają sferyczną dokumentację fotograficzną wraku oraz jego poszczególnych elementów.

Od niedzieli w Rosji są już dwaj inni polscy prokuratorzy wojskowi - płk Anatol Sawa i mjr Jarosław Sej, a także dwóch biegłych z zakresu pracy sprzętu automatyki lotniczej. Dokonują oni oględzin znajdujących się w MAK w Moskwie elementów wyposażenia samolotu. "Czynności potrwają kilka dni. Na razie ciężko jest powiedzieć, jak będą wyglądały. Efekty będzie można ocenić później" - mówił w niedzielę PAP w Moskwie mjr Sej.

Badaniom poddawane są m.in. urządzenia elektroniczno-nawigacyjne, w tym komputery nawigacyjne, urządzenia awioniczne, urządzenia sterowania i zegary pokładowe.

Wrak Tu-154M jest w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Nie wiadomo, kiedy miałoby dojść do jego przekazania stronie polskiej, na co od dłuższego czasu naciskają polskie czynniki rządowe. Przedstawiciele MAK i rosyjskiej prokuratury podkreślali, że wrak samolotu jest także dowodem w ich śledztwie i powinien pozostać tam do końca postępowania.

Jak podkreśla NPW, efekty pracy polskich biegłych i prokuratorów w Moskwie oraz Smoleńsku zostaną wykorzystane do przygotowania kompleksowej opinii na temat okoliczności, przyczyn i przebiegu katastrofy smoleńskiej. Zespół ekspertów mający przygotować taką opinię został powołany na początku sierpnia tego roku przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie prowadzącą śledztwo w sprawie wypadku.

"Trudno powiedzieć, kiedy opinia będzie znana. Chcemy, aby miała kompleksowy charakter" - powiedział PAP płk Rzepa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-4°C Sobota
wieczór
-5°C Niedziela
noc
-5°C Niedziela
rano
-10°C Niedziela
dzień
wiecej »