Jeszcze tylko przez tydzień można oglądać w Kordegardzie indywidualną wystawę Kasi Kmity „Sklep z pamiątkami”. Kasia Kmita tworzy wycinanki ludowe inspirowane popkulturą. Kiedyś wycinanki były równoznaczne z misternym rękodziełem. Dziś, powielane przez grafików, są często atrakcyjnym motywem zdobiącym gadżety dla turystów.
Na wystawie Sklep z pamiątkami artystka pokazuje swoje prace w otoczeniu sklepów z pamiątkami, w samym sercu turystycznej Warszawy. Centralnym elementem wystawy jest wycinankowy billboard. Odbywająca się w trackie Prezydencji Polski w UE wystawa „Sklep z pamiątkami” eksploruje relacje między kulturą ludową a komercyjną popkulturą.
Na zakończenie wystawy w Kordegardzie (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) artystka poprowadzi warsztaty, z „małych form” wycinankarskich, takich jak ozdoby, zawieszki, zabawki na choinkę. Podczas warsztatów będzie też można nauczyć się podstawowych zasad tworzenia wycinanek. Pierwsze warsztaty z wycinanek ludowych z artystką odbyły się 6 października. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, nie wszystkim chętnym udało się wziąć w nich udział.
Kasia Kmita urodziła się w 1972 roku, ukończyła malarstwo na ASP we Wrocławiu. Inspirują ją przemiany estetyczne, które dokonały się po 1989 roku, i elementy globalnej kultury masowej.
Artystka łączy tradycyjną, wykonywaną ręcznie wycinankę symbolami globalizacji, wykorzystując motywy ze świata reklamy i mediów na tej samej zasadzie, na jakiej dawne artystki ludowe uwieczniały otaczającą je przyrodę. W najbliższym czasie twórczość artystki będzie również prezentowana w Londynie i we Wrocławiu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.