Kadafi pochowany w nieznanym miejscu

Ciało byłego libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego zostało przekazane dwóm zaufanym ludziom NRL, którzy pochowali obalonego dyktatora w nieznanym miejscu na Saharze. Pogrzeb odbył się we wtorek, czyli pięć dni po zabiciu Kadafiego.

Według jednego z dowódców Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Abdela Madżida Mlegty, pogrzeb odbył się ok. południa. Wcześniej telewizja Al-Dżazira oraz agencja AP, powołując się na źródło w NRL, podały, że miało to miejsce o świcie. Zdaniem Mlegty, informacje te były przedwczesne. "To zajmuje dużo czasu" - powiedział dowódca NRL.

Wraz z Kadafim pochowano jego syna Mu'tasima oraz byłego ministra obrony i dowódcę armii Abu Bakra Junisa Dżabra.

Wszystkie trzy ciała były przechowywane w chłodni w Misracie od czasu zabicia dyktatora w jego rodzinnej Syrcie w czwartek. Jak powiedział Mlegta, we wtorek rano osobisty duchowny Kadafiego Chalid Tantusz odmówił muzułmańskie modlitwy nad ciałami. W obrzędach uczestniczyli także dwaj kuzyni Kadafiego: dawny szef Gwardii Ludowej Mansur Dhao Ibrahim oraz Ahmed Ibrahim. Obaj zostali pojmani wraz z Kadafim.

Gdy duchowny zakończył odmawianie modlitwy, ciała przekazano "dwóm zaufanym ludziom NRL", którzy "zabrali je daleko na pustynię" - dodał Mlegta. Rzecznik NRL Ibrahim Beitalmal mówił wcześniej, że miejsce pochówku nie zostanie ujawnione, by zapobiec ewentualnym aktom wandalizmu. W rozmowie z agencją AP powiedział, że Kadafi został pochowany w pobliżu Misraty.

W piątek zwłoki Kadafiego wystawiono na widok publiczny w chłodni, tymczasem zastanawiając się, gdzie je pochować. Jego krewni chcieli, by obalony dyktator spoczął w Syrcie. W poniedziałek rozkład zwłok zmusił władze do zakończenia publicznej prezentacji ciała.

Na wolności nadal przebywa jeden z synów Kadafiego, uważany za jego następcę Saif al-Islam. Najpewniej kieruje się on w stronę Nigru, gdzie schronienie znalazł jego brat oraz kilkunastu członków reżimu - uważa przedstawiciel nigerskiego rządu Rissa ag Bula. Powiedział on agencji AP, że syn Kadafiego jest ochraniany przez Tuaregów. Należeli oni do największych zwolenników obalonego dyktatora.

"Jeśli tu przyjedzie, rząd go przyjmie. Ale rząd będzie też musiał przestrzegać międzynarodowych zobowiązań. Decyzja na temat tego, czy nadal się ukrywać czy przybyć do Nigru, należy do Saifa al-Islama" - powiedział Bula.

Saif al-Islam jest poszukiwany listem gończym przez Interpol i Międzynarodowy Trybunał Karny.

Według anonimowego przedstawiciela NRL, cytowanego przez Reutera, Saif ukrywa się na południe od libijskiego miasta Ghat, leżącego przy granicy z Algierią. Ma fałszywy paszport i za jego pomocą zamierza uciec z kraju.

69-letni Kadafi został schwytany w czwartek w okolicy Syrty i chwilę później zginął od strzału w głowę. Nie jest do końca jasne, czy zginął podczas wymiany ognia, czy też został zastrzelony przez powstańców, którzy go pojmali. Tego samego dnia wraz z ojcem zginął Mu'tasim i były minister obrony.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LIBIA, OPIS, POGRZEB

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10°C Sobota
wieczór
7°C Niedziela
noc
5°C Niedziela
rano
10°C Niedziela
dzień
wiecej »