Parlament Europejski wezwał do zaprzestania przemocy wobec wspólnot chrześcijańskich i większej ich ochrony w Egipcie i Syrii
W przyjętej 27 października rezolucji eurodeputowani zdecydowanie potępili też „brutalne i nieproporcjonalne użycie siły wobec pokojowych demonstrantów” i wyrazili zaniepokojenie łamaniem praw człowieka w Syrii. Wezwali prezydenta Baszira Asada, by natychmiast podał się do dymisji umożliwiając demokratyczne przejęcie władzy w kraju. - Domagamy się, by natychmiast ustały ataki na egipskie wspólnoty koptów, aby mogły żyć w pokoju i mogły swobodnie wyrażać swoje przekonania w całym Egipcie – mówił na forum Parlamentu Joseph Daul, przewodniczący grupy parlamentarnej Europejskiej Partii Ludowej. Z kolei poseł Mario Mauro dodał, że władze egipskie powinny zapewnić odpowiednią ochronę koptom i ich świątyniom, kładąc w ten sposób kres ciągłym atakom i burzeniu kościołów przez islamskich ekstremistów.
Od marca br. kilkadziesiąt tysięcy koptów opuściło Egipt. 9 października co najmniej 15 osób zostało zabitych, a ponad 300 rannych podczas pokojowego marszu, zorganizowanego przez koptów w Kairze. Parlament Europejski potępił te zbrodnie i domaga się przeprowadzenia niezależnego śledztwa w tej sprawie. Wyraził również zaniepokojenie porywaniem koptyjskich dziewcząt i zmuszaniem ich do przyjęcia islamu. Prosi władze Egiptu o niedyskryminowanie koptów. Nie wyklucza podjęcia przez Unię Europejską kroków wobec Egiptu w przypadku poważnych naruszeń praw człowieka wobec obywateli tego kraju.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.