„Często jednostka dusi się między państwem i rynkiem”: zaczynający się od tych sów fragment 49 rozdziału encykliki „Centesimus annus” Jana Pawła II znalazł się w jednym z tematów egzaminu pisemnego z włoskiego na tegorocznej maturze.
Temat, zatytułowany „Rola młodzieży w historii i polityce”, polegał na rozwinięciu myśli zawartych w wypowiedziach czterech postaci.
Obok papieża Polaka byli to Benito Mussolini, wódz włoskiego faszyzmu, Palmiro Togliatti, gensek włoskiej partii komunistycznej po wojnie, i Aldo Moro, zamordowany przez czerwone brygady polityk chrześcijańskiej demokracji. Zestawienie to nie przypadło do gustu związkowi uczniów szkół średnich, zwłaszcza obecność Mussoliniego obok Jana Pawła II.
Pomijając już fakt, że Mussolini postawiony został jako wzór zaangażowania politycznego, „na absurd zakrawa zestawienie go z Moro, Togliattim i Janem Pawłem II bez wzięcia w najmniejszym stopniu pod uwagę różnicy ustrojów politycznych, w jakich żyły te postacie” - oświadczył lider związku Marco Grandinetti.
Co sprawia, że pokonują tysiące kilometrów, żeby być na katolickim festiwalu w środku lasu?
Został nim ks. Mariusz Dmyterko - dotychczasowy proboszcz parafii w Białym Borze.
Dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi
Najwięcej interwencji odnotowano w województwach mazowieckim.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.