Bp Moses Hamungole był ekspertem od komunikacji, niegdyś szefem sekcji angielsko-afrykańskiej Radia Watykańskiego. Od 2014 r. rządził diecezją Monze w Zambii.
Zmarł 13 stycznia w wyniku komplikacji podczas walki z COVID-19. Miał 53 lata, a od jakiegoś czasu przebywał w szpitalu Levy Mwanawasa w Lusace. "Zaledwie kilka dni wcześniej opublikował na Facebooku post zapewniający o swojej ufności w ozdrowienie, dziękując wiernym za modlitwy i prosząc ich o przestrzeganie reżimu sanitarnego. A potem nagle jego stan się pogorszył. O jego śmierci poinformowały Vatican News" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki.
Jak podaje gazeta, Moses Hamungole był pierwszym biskupem katolickim, zarażonym koronawirusem w Zambii, gdzie COVID-19 odnotował ponad 31 tys. zarażonych i ponad 500 ofiar. Biskup Hamungole był szefem Komisji ds. Środków Komunikacji Konferencji Episkopatu Zambii. Wcześniej był szefem sekcji angielsko-afrykańskiej Radia Watykańskiego.
Urodził się 1 maja 1967 r. w Kafue, niedaleko Lusaki. Uczęszczał do niższego seminarium w Mukasie, a potem kontynuował naukę w Seminarium Filozoficznym św. Augustyna i Seminarium Teologicznym św. Dominika w Lusace. Został wyświęcony na kapłana 6 sierpnia 1994 r. i inkardynowany do archidiecezji Lusaka, gdzie powierzono mu wiele obowiązków, m.in. szefa Radia Yatsani oraz Biura Komunikacji Archidiecezji Lusaka (1997-1999).
Na początku 2000 r. rozpoczął studia z zakresu środków przekazu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Następnie, od 2002 do 2008 r., był sekretarzem ds. komunikacji AMECEA (Stowarzyszenia Członków Konferencji Episkopatów Afryki Wschodniej) z siedzibą w Nairobi w Kenii, a od 2002 do 2009 r. przewodził SIGNIS-Africa. W 2010 r. został dyrektorem programów angielskich i kishwahili w Radiu Watykańskim. Nominację na biskupa Monze otrzymał 10 lutego 2014 r., a święcenia biskupie przyjął 3 maja tego samego roku.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.