Uroczystości państwowe z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, ponad 20 zgromadzeń publicznych, w tym Marsz Niepodległości i wiec "Kolorowa Niepodległa", wydarzenia kulturalne i bieg sportowy - odbędą się w Święto Niepodległości w Warszawie.
W związku z organizacją licznych wydarzeń, tego dnia warszawiacy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.
Oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek o godz. 9 mszą św. za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, weźmie w niej udział prezydent Bronisław Komorowski.
W południe na Placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na płycie grobu zostaną złożone wieńce. Prezydent tradycyjnie wygłosi przemówienie.
Oprócz obchodów państwowych, w Święto Niepodległości odbędą się 23 zgromadzenia publiczne, których organizatorzy zgłosili łącznie udział 60 tys. osób. Ratusz w tym roku po raz pierwszy nie opublikował na stronie internetowej tras marszów ani miejsc zgromadzeń - w obawie przed organizowaniem kontrdemonstracji.
O godz. 15 na pl. Konstytucji rozpocznie się Marsz Niepodległości, organizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Pochód zakończy się na pl. Na Rozdrożu przed pomnikiem Romana Dmowskiego. Marsz poprzedzi msza św. o godz. 13.30 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej. Udział w Marszu Niepodległości zapowiadali także kibice klubów piłkarskich.
Jego pokojową blokadę w formie wiecu i koncertu zapowiedziała skupiające m.in. środowiska antyfaszystowskie Porozumienie 11 Listopada. O godz. 12 na ul. Marszałkowskiej między pl. Konstytucji a Rondem Dmowskiego ma się rozpocząć wiec "Kolorowa Niepodległa". Na koncercie mają zagrać m.in. Tymon Tymański oraz Stołeczny Chór Rewolucyjny "Warszawianka" złożony z dziennikarzy i aktorów. Na wiecu głos mają zabrać m.in. przedstawiciele mniejszości narodowych oraz seksualnych.
Organizatorzy obu imprez wyrażają obawy o prowokacje ze strony przeciwnej. Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski zapewnił, że policja jest przygotowana na każdą sytuację. Z informacji PAP wynika, że 11 listopada do Warszawy zostaną ściągnięte dodatkowe siły policji z innych miast.
Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich będą monitorowali działania służb porządkowych "pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzeń oraz ochrony praw i wolności obywatelskich". Rzecznik zaapelował do ich uczestników o godne zachowanie i obywatelską postawę.
Ok. godz. 17, po zakończeniu Marszu Niepodległości, sprzed pomnika Romana Dmowskiego ruszy przed Belweder, przed pomnik Józefa Piłsudskiego, Marsz dla Wolności - organizowany przez Warszawski Klub "Gazety Polskiej".
Z okazji Święta Niepodległości przez ulice stolicy przejedzie także parada motocykli. To element kampanii społecznej Rock Niepodległości, której zwieńczeniem będzie koncert rockowy w klubie Palladium. Motocykliści wyrusza o godz. 16 z terenu Fortu Legionów i przejadą przez centrum Warszawy przed klub Palladium przy ul. Złotej, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpią m.in. Lombard, Night Rider.
Od godz. 9 do godz. 16 będzie otwarty gmach Sejmu. Zwiedzający tradycyjnie będą mogli zwiedzić salę Kolumnową, hol główny, galerię sali plenarnej Sejmu. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć sejmowe gabinety prezydenta i premiera.
Wśród wydarzeń kulturalnych z udziałem prezydenta Komorowskiego odbędzie się m.in. otwarcie ekspozycji "Za Ojczyznę i Naród" w warszawskiej galerii Kordegarda. Na wystawie pokazane zostaną m.in. historyczne i współczesne insygnia Orderu Orła Białego, jako najwyższego polskiego orderu państwowego.
Tradycyjnie nie zabraknie też emocjonującej, szczególnie najmłodszych widzów, defilady historycznej. Weźmie w niej udział ponad 300 żołnierzy w mundurach i z uzbrojeniem z lat 1920-1945 oraz pojazdy zabytkowe. Atrakcją będzie m.in. limuzyna Polski Fiat 518 należąca do dowódcy polskiej floty adm. Józefa Unruga. Defilada, w której wezmą udział członkowie grup rekonstrukcyjnych, rozpocznie się po uroczystościach państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Gra historyczna "Paluchem po mapie", pokazy filmów oraz przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami to z kolei atrakcje zaplanowane w ramach VI Przystanku Niepodległość, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Widzowie będą mogli m.in. obejrzeć pokaz filmów dokumentalnych "Pod wspólnym niebem" o grupach narodowych, etnicznych i religijnych, które zamieszkiwały dawną Rzeczypospolitą. Odbędzie się gra miejska "Paluchem po mapie", której akcja będzie związana ze szlakiem wędrówki Kazimierza Palucha - harcerza, który w czerwcu 1928 roku wyruszył w pieszą wyprawę po Polsce, a ponadto kiermasz książki historycznej. Wieczorem Muzeum Historii Polski zaprasza na koncert Urszuli Dudziak na placu Teatralnym.
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Koncert Niepodległości, na którym będzie można usłyszeć polskie pieśni patriotyczne w aranżacjach jazzowych. Goście koncertu usłyszą m.in. "Pieśń Konfederatów Barskich", "Wojenko, wojenko" i "Ostatni mazur". W repertuarze koncertu pojawią się utwory od wczesnorenesansowego hymnu "Modlitwa za Rzeczpospolitą naszą i za Króla", poprzez piosenki z okresu Powstania Listopadowego, Styczniowego oraz obu wojen światowych, aż po lata 80. XX w.
Święto 11 listopada uczci także stołeczne Muzeum Niepodległości, które przygotowało wystawę "Święta Państwowe w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości", koncert patriotyczny i finał konkursu dla młodzieży "Niepodległa. Tradycja w zderzeniu ze współczesnością".
Wieczorem, w obecności prezydenta, odbędzie się także specjalny koncert w Filharmonii Narodowej, który zakończy jesienne tournee zespołu I, Culture Orchestra. Orkiestra, złożona ze 110 młodych utalentowanych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, wystąpi pod batutą Pawła Kotli, solową partię skrzypiec wykona Alena Baeva.
O godz. 11.11 wyruszy XXIII Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział 7,5 tys. osób. Trasa - 10 km - prowadzi od ul. Stawki al. Jana Pawła II i Niepodległości do ul. Rakowieckiej, gdzie znajduje się półmetek; tam też nastąpi nawrót.
W związku z uroczystościami państwowymi i licznymi zgromadzeniami publicznymi ruch kołowy i tramwajów w Warszawie będzie utrudniony. ZTM zapowiedział, że na bieżąco będzie informował o zmianach w organizacji ruchu na stronie internetowej www.ztm.waw.pl oraz pod numerem infolinii (22) 194 84.(PAP)
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.