Lekarze-związkowcy chcą innego podziału środków

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy apeluje do prezydenta i parlamentarzystów o zmianę przepisów regulujących zasady podziału środków NFZ. Lekarze chcą, aby "sytuacja niesprawiedliwego i nierównego podziału środków publicznych była w przyszłości niemożliwa".

O decyzjach podjętych podczas piątkowego posiedzenia zarządu krajowego OZZL poinformował w niedzielnym komunikacie wiceszef związku i przewodniczący jego śląskich struktur, dr Maciej Niwiński.

Apel do prezydenta i parlamentarzystów, do którego wystosowania zarząd związku zobowiązał jego prezydium, wiąże się z październikową decyzją prezesa NFZ o podziale ponad 594 mln zł z rezerwy Funduszu. Prawie 538 mln zł z tej kwoty przypadło na woj. mazowieckie, ponad 41 mln zł - na pomorskie, a ponad 15 mln zł - na śląskie. Według związkowców, taki podział oznacza dyskryminację pacjentów większości województw.

"Zarząd stwierdza, że prezes NFZ dyskryminuje pacjentów większości województw i podzielił środki finansowe przeznaczone na leczenie chorych w roku 2012 w sposób rażąco niesprawiedliwy, naruszając tym samym konstytucyjne prawo każdego obywatela RP do równego dostępu do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych" - napisali w uchwale lekarze zrzeszeni w OZZL.

Zarząd związku uważa, że "niedopuszczalnym jest w państwie demokratycznym podział olbrzymich publicznych środków finansowych pochodzących z parapodatku, jakim jest obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne i z budżetu państwa (czyli z podatków), przez jedną osobę w państwie - prezesa NFZ - bez żadnej rzeczywistej kontroli społecznej oraz bez żadnych przejrzystych kryteriów podziału tych środków".

Podczas posiedzenia zarządu związku ustalono także harmonogram dalszych działań i spotkań OZZL w związku z niezwykle napiętą - w ocenie uczestników zebrania - sytuacją w ochronie zdrowia. W woj. śląskim od września obowiązuje lekarskie pogotowie strajkowe. Zarząd OZZL zamierza wkrótce wystąpić o "niezwłoczne spotkanie" z nowym ministrem zdrowia, Bartoszem Arłukowiczem.

Zarząd OZZL przyjął także uchwałę w sprawie ustawy refundacyjnej. Związkowcy kwestionują m.in. przepisy dotyczące kar finansowych dla lekarzy za wypisanie recepty nieuzasadnionej względami medycznymi albo niezgodnej z uprawnieniami pacjenta czy z listą leków refundowanych. Za niewłaściwe uważają także przepisy dotyczące nowych wzorów recept.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
29°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »