Zwolnienie w najbliższym czasie prawie trzech tysięcy więźniów, w tym również politycznych, zapowiedziały komunistyczne władze Kuby. Ułaskawienie ma też objąć 86 obcokrajowców z ok. 25 różnych krajów.
Mówiąc o tym wczoraj w kubańskim parlamencie, prezydent Raúl Castro zaznaczył, że decyzję podjęto biorąc pod uwagę przygotowywaną wizytę Benedykta XVI na wyspie, a także obchody 400-lecia kultu Matki Bożej z Cobre. Przypomnijmy, że zaraz po ogłoszeniu 12 grudnia tej podróży apostolskiej o uczczenie jej przez władze zwolnieniem kubańskich więźniów politycznych apelował przewodniczący Międzynarodowej Caritas, kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga. Także miejscowy Kościół stale tam zabiega o takie akty łaski, co w ostatnich dwóch latach przyniosło konkretne skutki. Również w związku z poprzednią podróżą papieską na Kubę, gdy udał się tam Jan Paweł II, kilkuset więźniów mogło wyjść na wolność.
Wczoraj też w kubańskiej telewizji państwowej przewodniczący tamtejszego episkopatu, abp Dionisio Guillermo García Ibáñez z Santiago de Cuba, wygłosił orędzie z okazji Bożego Narodzenia i Maryjnego Roku Jubileuszowego. Z kolei arcybiskup stołecznej Hawany, kard. Jaime Ortega, zapowiedział, że Papież już wkrótce poda dokładną datę swej marcowej wizyty. Kubański purpurat uważa, że przygotowania do niej przebiegają bardzo dobrze.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.