Reklama

Do broni! Paderewski już w Poznaniu!

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu rozpoczęła obchody 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 1918 r. przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem.

Reklama

Na wyremontowany w tym roku dworzec letni w Poznaniu, przyjechał zabytkowy pociąg ciągnięty przez parowóz. Na powitanie pociągu kilkuset zebranych widzów odśpiewało Mazurka Dąbrowskiego.

Odgrywający rolę Paderewskiego aktor ze schodów wagonu pozdrowił poznaniaków. Później przeszedł po peronie i ponownie przemówił do zgromadzonych, wzywając do walki o wolną Wielkopolskę i Polskę, tak jak robił to w 1918 roku wybitny pianista i polityk. Imprezę zwieńczył koncert kolęd i pieśni patriotycznych w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego, który zorganizował inscenizację.

We wtorek w Poznaniu zaplanowano oficjalne centralne uroczystości z okazji 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po apelu poległych pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczestnicy uroczystości przejdą do poznańskiego kościoła farnego, gdzie wezmą udział w mszy świętej w intencji powstańców.

Po mszy na Placu Wolności grupy rekonstrukcji historycznej zaaranżują polowy obóz powstańczy, w którym można będzie przyjrzeć się szkoleniom z musztry czy wysyłanym i przyjmowanym patrolom.

Na placu stanie też kontener edukacyjny, a w nim stylizowany na epokę pokój, z którego okien poznaniacy będą mogli oglądać działania powstańców na ulicach miasta.

Na wystawie prezentowana będzie archiwalna audycja radiowa z 1958 roku ze wspomnieniami bohaterów powstania w tym pierwszego głównodowodzącego - generała Stanisława Taczaka. Wystawę będzie można oglądać do 30 grudnia.

Przez cały wieczór po poznańskim starym mieście będą poruszały się patrole wojskowe (polskie i niemieckie) w mundurach, zachęcając spacerujących do odwiedzenia obozowiska na Placu Wolności.

Późnym popołudniem pamięć powstańców uczczą kibice Lecha Poznań. Stowarzyszenie "Wara Lecha" zorganizuje szpaler kilkuset osób, które stojąc wzdłuż trasy przejazdu Ignacego Jana Paderewskiego odpalą race ku czci powstańców.

Podobnie jak w poprzednich latach, część uroczystości rocznicowych odbędzie się we środę 28 grudnia w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przy mogiłach powstańców wielkopolskich na Cmentarzu Wojskowym.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Wtorek
wieczór
7°C Środa
noc
5°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama