Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu skierowała do tamtejszego sądu kolejny akt oskarżenia dotyczący korupcji w piłce nożnej. W sumie na ławie oskarżonych zasiądzie 20 osób - b. piłkarzy i działaczy piłkarskich.
Jak poinformował w środę PAP prokurator Wiesław Bilski z prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu, oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na wręczaniu i przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za nieuczciwe zachowania mające wpływ na wyniki meczów rozgrywanych z udziałem drużyny Zagłębia Lubin.
"Zarzuty dotyczą meczów II ligi piłkarskiej w sezonie 2003/2004, m.in. spotkań Zagłębia z Piastem Gliwice, ŁKS Łódź, Cracovią Kraków, Polarem Wrocław, GKS Bełchatów oraz jednego spotkania z 2006 r., w którym Zagłębie zmierzyło się z Cracovią. Wysokość wręczanych łapówek wynosiła od 9 tys. do 200 tys. zł" - powiedział prokurator.
Wśród oskarżonych znalazło się 16 b. piłkarzy Zagłębia Lubin, m.in. b. reprezentant Polski Wojciech Ł., dwóch b. zawodników ŁKS Łódź, b. prezes Zagłębia Jerzy F. oraz b. II trener tego zespołu Janusz K. "W tej sprawie dziewięć osób chce dobrowolnie poddać się karze" - dodał Bilski.
Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ok. 600 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W. oraz byłemu reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. byłemu przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.
W sumie prokuratura skierowała do sądów już ok. 15 aktów oskarżenia w tej sprawie. W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która "ustawiała" wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia b. prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda Forbricha, pseud. Fryzjer, na 3,5 roku więzienia.
W maju 2010 r. sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżył karę do trzech lat więzienia. Na ławie oskarżonych zasiadło wówczas 17 osób - działaczy Arki, obserwatorów PZPN, sędziów i jeden piłkarz. Wszyscy zostali uznani za winnych, ale sąd apelacyjny zmienił częściowo wyroki dziewięciu oskarżonym, obniżając w większości zasądzone wcześniej kary.
We wrześniu 2009 r. na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę w wysokości 100 tys. zł kielecki sąd skazał b. trenera Korony Kielce Dariusza W. Wobec jego asystenta Andrzeja W. sąd orzekł karę dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny. Pod koniec grudnia 2010 r. 27 osób, głównie działaczy i piłkarzy Górnika Polkowice, oskarżonych o kupowanie meczów, dobrowolnie poddało się karze. Sąd Rejonowy w Lubinie skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu oraz wysokie grzywny.(PAP)
mic/ itm/
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.